Управлінню капбудівництва ХАЕС – 35
Управлінню капітального будівництва ВП ХАЕС – 35років
На світовій карті є міста, про дату заснування яких сперечається не одне покоління дослідників. Для сучасного Нетішина випала інша доля – всі основні віхи розвитку документально засвідчені. Все розпочалось із звичайного розчерку пера на такому історичному документі, як наказ Міністерства енергетики СРСР від 4 лютого 1977 року “Про початок робіт з будівництва Хмельницької АЕС”. Він став поштовхом для початку спорудження всіх господарських та житлових об’єктів на території села Нетішин, а також на місці майбутнього проммайданчика електростанції.
У ті часи ще не було відеокамер, найчастіше свідки багатьох подій послуговувалися звичайними механічними фотоапаратами. Розглядаючи пожовклі від часу світлини, уявляєш яким було село Нетішин. Старенькі хати, більшість яких виглядала як у епоху великого Кобзаря – вузенькі вікна, солом’яна стріха, потемнілі паркани. Були й більш сучасніші забудови. А потім у патріархальних краєвидах старого поліського села з’явились перші ознаки урбаністичної культури – фундаменти та стіни висотних будинків.
Під час початку будівництва міста Нетішин не всі жителі були відселені одночасно. Дехто ще не один рік із свого подвір’я споглядав на ватаги будівельників та монтажників, які наполегливо змінювали сільський ландшафт. Спочатку з’явились під’їзні автошляхи до будівельних майданчиків, а потім – гуртожитки, магазини, їдальня, житлові будинки. Пам’ятним став 1981 рік, коли на майданчику будівництва енергоблоків ХАЕС був вийнятий перший ківш ґрунту під основу першого енергоблока, згодом розпочалось бетонування фундаментної плити під реакторне відділення. З кожним роком темпи робіт інтенсивно зростали. До цих процесів був безпосередньо причетний колектив виробничо-технічного відділу, який на основі нормативних галузевих документів заснувався під час початку спорудження електростанції. Тоді в його складі діяли група технічного нагляду за якістю будівництва об’єктів промислового та соціального призначення, геодезична група, відділ обладнання, планово-економічний відділ, бухгалтерія, технічний архів. Ці підрозділи сформувались за рахунок досвідчених спеціалістів. Першими працівниками виробничо-технічного відділу стали В.Ф.Гей, А.П.Шестак, В.П.Рибаченко, В.Д.Воєнкін, В.І.Волощук та інші.
У 1988 році виробничо-технічний відділ було реорганізовано в Управління капітального будівництва ХАЕС, яке очолив заступник директора з капітального будівництва ХАЕС В.І.Рябенко. Яких тільки будівельно-монтажних робіт не виконали працівники будівельної структури, але найбільшим досягненням став пуск першого енергоблока. Після тривалого очікування сприятливих для атомної енергетики часів знову закипіла робота. Колектив управління капітального будівництва успішно справився з важливими завданнями під час добудови і проведення пусконалагоджувальних робіт на другому енергоблоці.
Олександр Шустерук
Фото автора