Українці працюють і гинуть за 2,5 тисячі злотих
Українці працюють і гинуть за 2,5 тисячі злотих
30 липня унаслідок зіткнення пасажирського мікроавтобусу із потягом на нерегульованому переїзді у Братошевіце поблизу Лодзя загинуло 9 осіб (6 жінок і 3 чоловіка), – українці з Тернопільщини, які приїхали на заробітки до Польщі три тижні тому. В яких умовах працюють і скільки заробляють наші співвітчизники?
За публікацією польського видання «Gazeta wyborcza», що з’явилася наступного дня після трагедії, на даний час у Польщі перебуває близько 300 тисяч українців. Більшість з них працює нелегально. Точних цифр жодна організація не в змозі надати, бо, зазвичай, українські заробітчани отримують робочу візу на півроку, однак, її не подовжують.
Беруться за будь-яку роботу, живуть скромно, працюють з кожним роком у кращих умовах.
Сьогодні приїжджають у пошуках роботи українці так званого «нижнього середнього класу», які ще до кризи набрали кредитів переважно під будівництво житла.
Колись до Польщі приїздили на заробітки переважно чоловіки, переважно в якості будівельних робітників. Сьогодні більшість прибулих з України – це жінки, які працюють в якості нянь, прибиральниць, або наймаються на збір урожаю фруктів і овочів.
Польські фермери та власники заводів з переробки овочів не змогли би у кризових умовах нормально функціонувати, якби не українці, які важко працюють, понаднормово і за низькі заробітки, за які жоден поляк не погодився би працювати.
А українці погоджуються, бо отримують все одно більше, ніж заробили би у себе вдома. До того ж вдома немає роботи. 30-50 відсотків зароблених у Польщі грошей відправляють своїм сім’ям.
Ті, що працевлаштовуються легально, за добру вважають роботу, за яку платять 2,5 тисячі злотих. Однак, прибиральниці і няні, які трудяться нелегально і понаднормово, можуть заплатити за місяць 3,5 - 4 000 злотих. 60 відсотків нянь у Варшаві – це українки. Половину заробленого працівниці надсилають додому.
Підраховано, що у 2008-му, ще докризовому році, українці, які виїхали на заробітки до країн Європи, надіслали додому у цілому 12 мільярдів доларів.
Саме завдяки цим грошам, вважає видання, підтримується рівень життя українців і розвивається середній і малий бізнес.
Відмічається також, що умови праці українців у Польщі останніми роками змінюються на краще. Наприклад, жінки, зайняті у теплицях, мають уже змогу користуватися душовою, холодильником. Ще недавно це не було «стандартом». Однак, чимало українців працюють у жахливих умовах, наприклад, будівельники. Вони зазвичай містяться по восьмеро в кімнатках, в бляшаному гаражі. Це важко витримати і здоровій людині у розпал спекотного літа чи взимку – без обігріву.
Прес-центр Атомпрофспілки,
(за матеріалами «Gazeta wyborcza»).
\