Без мене мене ...відправили у примусову відпустку
Без мене мене ...відправили у примусову відпустку
Навіть якщо підприємство не може функціонувати через війну, законодавством про працю не передбачено надання відпусток без збереження заробітної плати з ініціативи роботодавця, роботодавець не має права змушувати працівників брати відпустку й під час війни.
«Оформлення відпусток без збереження заробітної плати, передбаченихстаттями 25, 26 Закону України «Про відпустки», є правом, а не обов’язком працівника, – підтверджує завідувачка відділу колективно-договірної та правової роботи ЦК Атомпрофспілки Надія Кручинська. – При цьому надання відпусток, передбачених статтею 25 Закону України «Про відпустки», здійснюється роботодавцем в обов’язковому порядку за ініціативи працівника, а надання відпусток, передбачених статтею 26 вищезгаданого закону, здійснюється за згодоюсторін».
Яке ж було здивування й обурення у голови ППО АТ «Київський інститут «Енергопроект» Ганни Перевознікової, коли вона 3 березня 2022 року, у процесі погодження табеля обліку використання робочого часу,отримала назад документ для коригування із позначкою: «дивись наказ по інституту». Таким чином голова первинної профспілкової організації ознайомилась із наказом, яким всіх працівників інституту відправили у відпустку без збереження заробітної плати з 24 лютого 2022 рокуз ініціативи роботодавця, що є прямим порушенням норм чинного законодавства України.
«Вищезазначений наказ, – повідомляє Ганна Перевознікова,– де-факто, було надіслано керівникам підрозділів для подальшого ознайомлення працівників. Тобто ніхто з працівників заяви про надання відпустки без збереження не писав. Зазначені дії порушують положення Закону України «Про відпустки». Більше того, цим же наказом булоскасовано наказ про дистанційну роботу за якимпрацювалита мали працювати наймані працівникидо 31 березня 2022 року включно, до відповідного розпорядження Кабінету Міністрів України».
Голова ППО АТ «Київський інститут «Енергопроект» має намір захищати права працівників, у тому числі шляхом звернення до суду. Ганна Перевознікова звернулася до юрисконсульта підприємства з метою отримання обґрунтованих пояснень з приводу складання та видання протиправного наказу та скасуваннянаказу про дистанційну роботу, відповідно до вимог законодавства, яке регулює як трудові правовідносини під час воєнного стану, так і захищає права та інтереси найманих працівників і підприємства в цілому. Наразі такі звернення голови ППО АТ «Київський інститут «Енергопроект» залишаються без розгляду.