Greenpeace: негайно ввести санкції для «росатому»
Екологічні організації Greenpeace та SaveDnipro закликали терміново запровадити санкції проти російської державної ядерної корпорації «росатом» на спільній пресконференції, яка відбулася 17 листопада 2023 року в Українському кризовому медіа-центрі.
Представники обох організацій ознайомилися з ситуацією в Чорнобильській зоні відчуження, Запоріжжі та інших прифронтових містах півдня нашої держави.
На пресконференції йшлося про ризики, які створюють російські окупанти на атомних об’єктах в Україні. Йдеться про окупацію Запорізької АЕС та спробу просування до Південноукраїнської АЕС в Миколаївській області в 2022 року, удари по енергетиці України та інші атаки, які несуть загрозу атомним об’єктам.
Експерт з ядерної енергетики Greenpeace Шон Берні зазначив висловив обурення, що окремі країни Євросоюзу досі вважають «росатом» поважним діловим партнером, а не "злочинним шантажистом".
«Вже давно минув той час, коли російська ядерна промисловість, зокрема «росатом», мала бути покарана всеосяжними санкціями. Європейські корпорації, такі як Framatome та Siemens, а також уряди, що мають міцні комерційні зв'язки з «росатомом», насамперед це Франція та Угорщина, безпосередньо підживлюють російську війну проти України та її народу. Необхідно запровадити санкції, які покладуть край ядерній торгівлі з росією», — наголосив Берні.
У Greenpeace зазначили, що обмеження проти російської ядерної корпорації, яка у дійсності не має для рф суттєвої ваги, але геополітичний вплив цієї компанії — величезний, підтримали уряди України та п’яти держав ЄС, але їх послідовно блокують ядерна промисловість Союзу та влада країн, які продовжують співпрацювати з «росатомом». Негайні санкції є необхідними через порушення безпеки українських атомних електростанцій та потенційну загрозу ядерної катастрофи.
“За російської окупації Запорізької АЕС вже були порушені протоколи безпеки та захисту. Аварійне реагування та безпекові механізми більше не діють, а інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) надають вкрай обмежену інформацію про стан об'єкту. Загроза подальших руйнівних дій та екологічних воєнних злочинів з боку російських військ у поєднанні з постійним ризиком втрати електропостачання ставить під загрозу ряд областей, Україну загалом та навіть сусідні країни”.
На тлі цих ризиків на різних об’єктах у південній частині України Greenpeace та SaveDnipro розмістили датчики радіації, які забезпечать раннє попередження про підвищення рівня гамма-випромінювання в разі ядерної катастрофи. Вони сприятимуть створенню додаткового рівня захисту населення.
Ці датчики передають інформацію про рівень радіації у реальному часі на онлайн-карту SaveEcoBot. Їх установили в кількох містах — Запоріжжі, Южноукраїнську, Одесі, Южному, Тарутиному та Умані, — після узгодження з місцевими громадами та обласними органами влади, що відповідають за реагування на ядерні надзвичайні ситуації.