Активізувати дії на підтримку України
Активізувати дії на підтримку України
Атомпрофспілка на засіданні Міжнародної мережі профспілок атомників INWUN, яка діє в рамках Глобального Союзу IndustriALL, запропонувала колегам звернутися до урядів своїх країн з метою активізувати дії на підтримку України, недопущення ядерної катастрофи у світі та збереження життів працівників ЗАЕС та членів їхніх сімей. Звернення мають бути адресовані прем’єр-міністрам, міністрам енергетики, керівникам національних атомних операторів.
20 вересня у рамках засідання Міжнародної мережі INWUN (ГС IndustriALL) відбулася зустріч з Профспілкою працівників атомної енергетики та промисловості України (Атомпрофспілки), членами якої є і працівники Запорізької атомної електростанції. Нині вони є фактичними заручниками російських окупаційних військ на тимчасово окупованій території України. Десятитисячний персонал ЗАЕС звернувся до міжнародної спільноти із закликом про допомогу в запобіганні світовій ядерній катастрофі, а також збереженні життів персоналу та їхніх родин. Широкомасштабна російська окупація незалежної суверенної України, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, захоплення та бомбардування ядерних об’єктів України є прецедентом ядерного тероризму з метою шантажу усіх країн світу та несе загрозу ядерної катастрофи, наслідки якої будуть непередбачувані для ЄС та на глобальному рівні. Уперше в історії людства ядерний шантаж використовує держава, яка повинна бути гарантом світової безпеки, оскільки володіє ядерною зброєю та несе відповідальність згідно з міжнародним законодавством. Працівники ЗАЕС та їхні сім’ї, які проживають в м. Енергодар, працюють під фізичним тапсихологічним тиском окупантів. Десятки людей викрадені й піддаються тортурам, чимало вбитих російськими окупантами. Місто обстрілюють з метою підвищення тиску на міжнародне співтовариство. Колеги з Атомпрофспілки України попросили передати такі прохання та вимоги:
1. Засудити акти ядерного тероризму, які здійснює держава рф, та вимагати невідкладного виведення російських військ з території ЗАЕС і прилеглих територій, вимагати деокупації, демілітаризації ЗАЕС та міста Енергодара.
2. Підтримати вимогу України та МАГАТЕ щодо створення Зони безпеки навкруг ЗАЕС та повного виведення російських військ з території ЗАЕС та міста Енергодара, з поверненням повного контролю вказаних територій українській державі. Підтримати пропозицію Профспілки українських атомників (Атомпрофспілки) щодо зміни Статуту ООН у терміновому порядку, який би передбачав виключення країни-агресора (Росії) з Ради безпеки ООН. 3. Підтримати пропозицію Профспілки українських атомників (Атомпрофспілки) щодо зміни Статуту МАГАТЕ у терміновому порядку, виключення російських атомників з усіх керівних посад та російських фахівців з Секретаріату та інших виконавчих апаратів МАГАТЕ.
4. Вимагати від МАГАТЕ або інших уповноважених органів розглянути діяльність російського атомного оператора Росатома у світі та накласти санкції на співробітників Росатома, призупинити всі нові проєкти, які реалізує Росатом у Європі та світі.
5. Звернутися до Єврокомісії та інших Виконавчих органів ЄС з вимогою заблокувати проєкти з побудови атомних станцій у Європі, зокрема в Угорщині, у співпраці з Росатомом та накласти санкції на Росатом та їх співробітників.
6. Звернутися до країн, які розвивають атомну енергетику, створити новий консультативний орган на рівні міністрів енергетики або національних атомних агенцій у Європейському Союзі (або глобально), але без Росії, відмінний від функцій МАГАТЕ, та не підконтрольний ООН, з вивчення ситуації із захоплення росією атомних об’єктів в Україні та організації ядерного шантажу, для унеможливлення такої ситуації в майбутньому. Напрацювати (ухвалити) новее міжнародне законодавство з цього прецеденту.
Просимо допомоги у збереженні життя працівників ЗАЕС та їхніх сімей і прийняти відповідні політичні рішення. Україна потребує допомоги!