«Цирконій» б’є на сполох знову
«Цирконій» б’є на сполох знову
«Так далі терпіти неможливо!» — з цим настроєм прибули 10 березня на мітинг протесту під стіни Дніпродзержинського міськвиконкому і місцевої податкової інспекції всі працівники ДНВП «Цирконій», близько 250 осіб. Люди з плакатами: «Чи потрібен Україні «Цирконій», «Чи можна прожити в Україні без зарплати?» висловлювали своє обурення ставленням влади до стратегічного підприємства, якому у 2012-му виповниться 15 років.
На жаль, підприємство за цей період не стало флагманом вітчизняного цирконієвого виробництва. Та в цьому не має провини працівників. Відсутність у профільному Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України стратегії розвитку підприємства позбавляла його перспективи. Вже 10 років «Цирконій» перебуває у процедурі банкрутства, кінця краю якої не видно. Ситуація на державному підприємстві загострилася протягом останніх двох років. Із цієї фінансово-економічної скрути у 2011 році підприємство вийшло лише напередодні Нового року. Та 2012-й не приніс трудовому колективу змін на краще — заборгованість із заробітної плати перевищила 5 млн. грн. з нарахуваннями (січень, лютий, березень і квітень також), виробничу діяльність майже зупинено, на рахунки та майно підприємства накладено арешти за позовом ПАТ ЕК «ДніпроОбленерго». Призначені ще у вересні минулого року новий керівник та розпорядник майном не розв’язали жодних проблем підприємства. Міністерство ж зайняло при цьому позицію стороннього спостерігача. Все це і спонукало робітників вийти на протестну акцію, ініційовану профкомом «Цирконію» на чолі з Василем Кісільовим. Профлідер добре відчуває небезпеку ситуації: «Залишилися лічені дні до травневих свят, далі — Євро-2012, потім літній сезон, а там зима, що приходить зненацька…». Тому Василь Гнатович рішуче й категорично налаштований змінити складне становище на краще, щоб «у людей тепер хоч якісь гроші з’явилися, щоб «хоча б за місяць-два їм зарплатну заборгованість погасити».
Учасники мітингу в ухваленій резолюції зажадали від органів державної виконавчої влади в особі профільного міністерства вжити дійових і термінових заходів зі стабілізації роботи і перспектив існування підприємства, а також вирішити питання повернення фінансових коштів «Цирконію», передбачених для погашення заборгованості у заробітній платі працівникам, помилково перерахованих банком на рахунок податкової інспекції міста. Цю останню колективну вимогу було адресовано і ДПІ м. Дніпродзержинська та ПАТ «Південкомбанк» під гучне скандування людей: «Віддайте наші гроші».
Справедливі вимоги учасників акції заодно підтримав профспілковий актив проммайданчика, зокрема ДП «Смоли» й охоронного підприємства. Присутня на мітингу Представник Атомпрофспілки у Дніпродзержинській об’єднаній організації Тамара Федоренко занепокоєно говорили кореспонденту «Атомника України», що непрості часи переживає і колектив ДП «Смоли», де також 4-місячна зарплатна заборгованість. Цьому державному підприємству, що в основному працює на експорт, податківці під різними приводами не повертають значні суми ПДВ, а звернення до судів, пов’язані з цим, є виснажливим і неперервним процесом. Ми направили відповідного листа Кабінету Міністрів України і сподіваємося на конкретну реакцію з боку влади на наші невідкладні проблеми.
Наша профспілкова мета, зазначила Тамара Олексіївна, тотожна прагненням працівників — відстояти їхні права, соціальну справедливість в економічній та інших сферах життя.