Фінансування уранодобувної галузі
Фінансування уранодобувної галузі
11 липня голова Атомпрофспілки Валерій Матов разом з головою профорганізації Східного гірничо-збагачувального комбінату Борисом Філіпповим та керівництвом (директором і заступником) СхідГЗК, головами профкомів Смолінської та Інгульської шахт провели низку зустрічей з високопосадовцями з метою вирішення питання фінансування уранодобувної галузі, зокрема, соціальної складової.
Так, відбулася зустріч з головою Комітету Верховної Ради України з паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Миколою Мартиненко, президентом НАЕК «Енергоатом» Юрієм Недашковським. Зустрівся з ініціативною групою і голова правління державного концерну Айдін Айсін.
За словами голови Атомпрофспілки Валерія Матова, в обговоренні можливих джерел фінансування було досягнуто попереднього взаєморозуміння. Передусім, щодо поновлення цільової надбавки до тарифу НАЕК «Енергоатом». Таку форму фінансування розвитку ядерно-паливного циклу було впроваджено у 2008 році, тоді завдяки цьому вдалося направити на розвиток ЯПЦ необхідних додаткових 220 млн. грн.
Інший можливий варіант – цільові бюджетні гроші. Як відомо, Уряд виключив будівництво Новокостянтинівського рудника з переліку заходів, що фінансуються за рахунок державної цільової програми «Ядерне паливо України» (відповідне рішення затверджено постановою Кабінету Міністрів № 571 від 13 червня). Разом з тим кошти держпрограми виділені на будівництво в Україні заводу з виробництва ядерного палива. Частину з них передбачено на реалізацію соціальних програм.
- СхідГЗК усе «тягне» на собі, за рахунок кредитів, за рахунок власних коштів, з державних – жодної копійки, хоча це державне підприємство, – зазначив Валерій Матов. – Минулого року на будівництво Новокостянтинівського рудника комбінат спрямував близько 110 млн. грн. Цього року очікується, що буде не менше, адже будівництво рудника продовжується, а видобуток продукції лише набирає оберти. Звичайно, у такій ситуації не вирішується на належному рівні матеріально-технічне забезпечення обладнанням, технікою, засобами індивідуального захисту тощо, відбувається економія на соціальних питаннях.
За словами Валерія Матова, ситуація ускладнюється тим, що урановий ринок «завмер», - ціни на продукцію Схід ГЗК уже тривалий час зберігаються на одному рівні, підприємство не в змозі накопичити необхідні грошові резерви.
Разом з тим, він указав на можливі зрушення у перспективі: попит у світі на уран зростає у зв’язку з будівництвом нових енергоблоків (лише Китай планує побудувати 25, будівництво їх перебуває на різній стадії готовності), відповідно, цінова політика щодо урану і в Україні зміниться.
Щодо заводу ядерного палива, Валерій Матов вважає, що у цьому напрямі вже є позитивні зрушення. Спільне підприємство російського ВАТ «ТВЕЛ» і ДК «Ядерне паливо» планує розпочати будівництво заводу ядерного палива на початку 2013 року. Завод запрацює на повну потужність до 2020 року.
- Передбачено на реалізацію будівництва державних 3,7 млрд. гривень. Обрано майданчик під завод. Підготовлено ТЕО, документ затверджено Кабінетом Міністрів, узгоджено з профспілками. За програмою буде створено 377 нових робочих місць, що для нас є особливо важливим. Частину з виділених коштів буде спрямовано на розвиток інфраструктури селища Смоліно. Будівництвом заводу буде вирішено питання забезпечення ядерним паливом усі, без виключення, атомні електростанції України. Це у перспективі, а сьогодні нам необхідно згладити інфляційні «кути», передусім, у заробітній платі працівникам галузі. Я звернувся до голови правління ДК «Ядерне паливо» Айдіна Айсіна з проханням взяти участь у складі нашої ініціативної групи у зустрічі з керівником профільного департаменту Міністерства енергетики та вугільної промисловості. Зустріч відбудеться сьогодні, 12 липня, в Міністерстві. З огляду на перебіг перемовин, у нас є підстави для впевненості у позитивному вирішенні питання.
Прес-центр Атомпрофспілки