Профспілки за соціальний держбюджет-2018
Профспілки за соціальний держбюджет-2018
Сьогодні, 5 грудня, в агенції Укрінформ відбулась прес-конференція голови Федерації професійних спілок України; керівників членських організацій, на якій йшлося про вимоги до Державного бюджету України на 2018 рік напередодні розгляду Парламентом законопроекту.
Їх озвучив Голова ФПУ Григорій Осовий. На думку профспілок, У Державному бюджеті України на 2018 рік необхідно встановити мінімальну заробітну плату на рівні не нижче фактичного прожиткового мінімуму — не менш ніж 4023 грн. «Ще 5 жовтня Президія ФПУ визначила основні показники і мінімальні гарантії. Сьогоднішній розмір мінімальної зарплати - 3760 грн., що є нижче прожиткового рівня. Інакше це геноцид. Навіть, за стандартами ООН, людині потрібно не менше 5 доларів на день, у перерахунку – це більш як 4 тис. грн. До того ж, в країні розкручується інфляція. Друга проблема – це встановлення мінімальної зарплати у державному секторі, а це майже 3 млн спілчан. Тарифна ставка робітника 1 розряду має бути також не менше фактичної величини прожиткового мінімуму».
Також серед вимог профспілок:
- Погашення до кінця року заборгованості з виплати заробітної плати на всіх підприємствах-боржниках. (на сьогодні борги із заробітної плати досягли вже 2,5 млрд грн.)
- Прийняття Програми розвитку промислового комплексу, збереження трудового потенціалу.
«На сьогодні з 26 млн населення України працездатного віку мають 7 млн. 400 тисяч, звичайно, вони не можуть забезпечити добробут 42 млн. населення, а ще утримувати армію і можновладців. Створення високопродуктивних робочих місць стане на заваді масовому відтоку молоді за кордон. І надалі необхідно щорічно збільшувати кількість сучасних високопродуктивних робочих місць не менш ніж на 20%. 26 млн. українських громадян працездатного віку мають право на працю і гідне життя».
Також йшлося про необхідність зниження тарифів на житлово-комунальні послуги, виходячи з платоспроможності заробітних плат. пенсій, стипендій.
Про необхідність забезпечення гарантованих Конституцією України права громадян на доступну і якісну медичну допомогу, про низькі заробітки лікарів і стрімкий відтік медичних кадрів за кордон розповіла Вікторія Коваль, голова профспілки працівників охорони здоров'я України. «Лікар початківець отримує 2 тис. 600 грн., це менше ніж санітарка, яка має ще доплати за дезінфекцію. Якщо врахувати ще заборгованість із заробітних плат, немає нічого дивного, що відбувається масова міграція лікарів за кордон. Тим більше усі країни Європи і пострадянського простору визнають наші медичні дипломи і не вимагають знання мови. Навіть, тільки після навчання, закінчення вузу, за кордоном лікар може влаштуватися на 2-3 тис доларів».
Про проблеми галузі освітян йшлося у виступах Сергія Романюка, заступника голови профспілки працівників освіти і науки України, який зокрема вважає необхідним гарантувати фінансування вищих навчальних закладів І—II рівня акредитації за рахунок коштів Державного бюджету України для підготовки фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» з метою забезпечення їх сталої роботи та недопущення заборгованості із заробітної плати і стипендій. «У студентів забрали стипендію – було 75 відсотків забезпечення, сьогодні – 45 відсотків. На наступний рік – ще на 25 відсотків зменшення. Це тому наші студенти виїжджають навчатися за кордон. Більш як 50 тисяч навчаються вже лише у Польщі, і вони не повернуться».
6 грудня ц.р. у Києві напередодні розгляду Парламентом законопроекту про Державний бюджет України на 2018 рік відбудеться профспілкова акція у формі інформаційних пікетувань державних органів влади.
Прес-центр Атомпрофспілки