Не секрет, що власний приклад — найдієвіший засіб у вихованні дітей. Розуміючи це, представники ДП «СхідГЗК» разом зі своїми побратимами взялися проводити тематичні заняття з патріотичного виховання молоді в навчальних закладах Кропивницького, сіл та селищ Кіровоградщини.
Маючи досвід відтворення історичних подій часів козацтва, відповідні костюми та інвентар, а головне — знання, патріотичний настрій та бажання популяризувати козацькі традиції, волонтери радо діляться своїми надбаннями з дітьми. У навчальні заклади вони приїжджають на запрошення керівників. На заняттях розповідають вихованцям про життя козаків, їхні військові походи, про силу духу та відвагу. Не лише дітям, а й дорослим цікаво доторкнутися до унікальних артефактів. Цікаво, що серед представленої зброї частина — у приватній колекції одного з волонтерів, інша відтворена сучасними майстрами.
Цінність такого спілкування в тому, що є волонтери з бойовим досвідом, набутим у зоні проведення операції Об’єднаних сил. Багато хто з них займається рукопашним боєм, бере участь у реконструкції історичних подій. Це представник Всеукраїнської федерації «Спас» Олександр Зобенко та голова профспілкового комітету Інгульської шахти Михайло Мельник (на фото). «Ми разом з колегами з шахти та однодумцями з Кропивницького об’єднали зусилля, щоб розповідати дітям про традиції, зокрема козачої доби, — каже Михайло. — Щоб діти знали історію України, займалися козацьким бойовим мистецтвом. Східні єдиноборства — це, звичайно, добре, але у нас є не менш гарні свої традиції, які ми намагаємося відроджувати, щоб передавати ці знання підростаючому поколінню. Пам’ятаєте козака Мамая, який уособлює народну силу духу, незламність волі у святій боротьбі з поневолювачами. На картинах Мамай сидить під дубом — символом роду людського. Коріння — це наші пращури, а крона дерева — майбутні покоління. Тож чи буде зеленіти гілля, якщо не живити вологою коріння? Так і з нашою історією. Ми маємо її плекати, щоб зберегти для своїх дітей. Щиро дякую своїм друзям і побратимам, які беруть активну участь у цьому чудовому проєкті. Це працівники Інгульської шахти Олександр Сазанович і Віктор Жадан, Сергій Задорожній та інші».
Окрім старовинної зброї волонтери знайомлять дітей і з озброєнням сучасного українського війська (макети), розповідають про правила безпечного поводження зі зброєю, вибуховими матеріалами, знайомлять з побутом військових, демонструючи відповідне приладдя — армійські казанки, фляги. Таке розширене заняття нещодавно відбулось у школі м. Помошна на Кіровоградщині. Діти виявили неабияку цікавість як до історії українського козацтва, так і до сучасних військових формувань. Вони могли потримати зброю в руках, побачити наживо козацьке спорядження та однострій, які волонтери відтворили максимально реалістично.
«Люди вже втомилися від війни та прагнуть миру, і діти — не виняток, — уважає Михайло Мельник. — Тому наш головний меседж — захищати свою Батьківщину. Ситуація у сучасному світі диктує свої вимоги — кожен за потреби повинен уміти боронити рідну землю. В цьому й є головна суть. Ми не готуємо дітей до війни, ми виховуємо захисників, справжніх козаків та козачок, які у разі необхідності зможуть стати на захист своєї родини та країни. З давніх-давен так повелося в Україні, що українці — захисники, а не загарбники».