Ґендер в енергетиці: крига скресла
Ґендер в енергетиці: крига скресла
У Києві презентували Кодекс етики та ґендерних принципів для української енергетики
В інформаційній агенції «Укрінформ» відбувся круглий стіл «Презентація Кодексу етики та ґендерних принципів в енергетичній галузі України».
Цей Кодекс є зведенням правил поведінки, що окреслюють принципи, цінності та обов’язки як працівників і профспілок, так і роботодавців, з метою створення найкращих умов для реалізації потенціалу жінок і чоловіків, задоволення їхніх потреб та можливостей, а також максимально успішної діяльності підприємств енергетичної галузі України. Документ регламентує такі питання, як рівні права, недискримінація, зарплата та пільги, робочий час, нульова толерантність до утисків і зловживань, трудові відносини, системи управління відповідно до найкращих міжнародних і національних практик.
До роботи круглого столу долучився і заступник Голови Атомпрофспілки Павло Прудніков.
Чоловіки та жінки в Україні досі стикаються з різними стереотипами, хтось у майбутньому стає «руйнівником міфів», проте можуть потерпати від таких суджень протягом життя. Не позбавлена впливу стереотипів і енергетична галузь України, де, як вважається, на керівних (чи основних) посадах мають працювати виключно чоловіки.
Енергетична галузь України та її паливно-енергетичний комплекс (ПЕК) є одними з найбільш потужних і важливих для національної безпеки секторів економіки, де фактично існує ґендерний дисбаланс, адже більшість працівників — це чоловіки. Крім специфіки роботи ми можемо побачити помітний ґендерний розрив у рівні заробітної плати, який вочевидь перевищує середнє економічне значення.
«Енергетична галузь відзначається найбільшою кількістю залучення чоловіків, а жінки мають можливість професійного зростання лише на допоміжних посадах та в адміністративних службах, як-то фінансовий відділ, бухгалтерія, кадри, управління персоналом, зв’язки з громадськістю, де їхнє залучення у 2,5 разу більше, ніж у технічній сфері», — пояснила експертка із захисту трудових прав Ірина Орловська.
Як показують світові дослідження, зокрема Global Women’s Network for the Energy Transition, жінки можуть запропонувати нестандартні рішення в енергетичній галузі України, а нерівність в енергетиці лише уповільнює розвиток галузі.
«Просування ґендерної рівності в енергетичній галузі є важливим для ефективності роботи підприємств», — зазначила експертка з ґендерних питань, яка представляла USAID Проєкт енергетичної безпеки Юлія Галустян.
«Під час розробки Кодексу етики та ґендерної рівності ми врахували найкращий міжнародний та національний досвід і практики», — підкреслила експертка з прав людини, МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» (LHSI) Наталія Лук’янова.
Презентований Кодекс етики та ґендерних принципів в енергетичній галузі України розроблений національними експертами з ґендерних питань у співпраці з колегами із провідних галузевих профспілок — Укрнафтогазпрофспілки та Атомпрофспілки. Кодекс розроблено в рамках Проєкту «Ge4U: Ґендер для профспілок в енергетиці», який реалізує МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» (LHSI) за підтримки USAID Проєкту енергетичної безпеки (ПЕБ).
«Атомпрофспілка має вирішувати такі стратегічні завдання на підприємствах атомної енергетики та промисловості України: забезпечення справедливої, рівної винагороди за рівну працю, запобігання статевій дискримінації, створення умов для професійного зростання жінок, всебічного розкриття їхніх лідерських та керівних здібностей, — наголосив заступник Голови Атомпрофспілки Павло Прудніков. — Запровадження цього Кодексу стане сигналом для суспільства про толерантність до ґендерної рівності на підприємствах, в установах, організаціях енергетичної галузі України».
Наступними кроками Проєкту «Ge4U: Ґендер для профспілок в енергетиці» передбачено розробку Посібника для профспілкових лідерів щодо механізмів впровадження Ґендерного кодексу, надання технічної допомоги ґендерним комітетам, розробка робочих планів, підтримка розробки документів для промоції ґендерних питань та захист прав працівниць і проведення інформаційної кампанії щодо розширення можливостей жінок та захисту їхніх прав на здоров’я в енергетичному секторі.