Державні дотації СхідГЗК необхідні вже сьогодні!
Державні дотації СхідГЗК необхідні вже сьогодні!
Як уже повідомлялося, у понеділок, 14 червня 2021 року, в Міністерстві енергетики України під головуванням першого заступника Міністра енергетики Юрія Власенка відбулася чергова нарада, присвячена пошуку шляхів вирішення проблем ДП «СхідГЗК». Участь в обговоренні взяли представники ДП «СхідГЗК», ДП НАЕК «Енергоатом», профспілок, зокрема Голова Атомпрофспілки України Валерій Матов та виконувач обов’язків голови профспілкового комітету ДП «СхідГЗК» Андрій Карпов.
Коментує Голова Атомпрофспілки Валерій Матов.
— За результатами наради в міністерстві, було досягнуто домовленості, що ДП НАЕК «Енергоатом» за партію уранової продукції розрахунок здійснюватиме частинами до кінця тижня, з огляду на скрутне становище Компанії. Але після додаткових перемовин з «Енергоатомом» вдалося домогтися того, що вже у вівторок, близько першої години наступного дня, на рахунки ДП «СхідГЗК» було спрямовано всю належну суму — 200 млн гривень. Одразу, передусім, було погашено зарплатні борги працівникам: залишки за квітень і зарплату за травень.
— А чому тоді гірники вийшли сьогодні перекривати трасу, не знали, що гроші на рахунки надійшли?
— На жаль, є певні профспілкові діячі, які, або з метою самопіару, або з якоюсь іншою метою, будучи цілком поінформані, що гроші вже на рахунки надійшли, підбурюють людей на протестні дії. Люди вийшли на траси, і лише тоді їм повідомили, що гроші перераховано на картки. Складається враження, що хтось дуже зацікавлений у дестабілізації ситуації. Насправді одне (результат) від іншого (перекриття трас) не залежить.
— Закрита одна проблема, але головне питання — необхідність державної фінансової підтримки комбінату залишається актуальним?
— Так, і ми про це весь час говоримо. Сьогодні ДП «СхідГЗК» за умовами контракту отримує 200 млн гривень на місяць. Але для забезпечення виробництва, за оцінками фахівців, адміністрації підприємства також, потрібно мінімум триста млн гривень на місяць. Тому ми й кажемо на всіх рівнях: у Міністерстві енергетики, у Кабінеті Міністрів, що необхідна підтримка комбінату державою у сумі сто мільйонів гривень на місяць, 600 млн до кінця року. До того ж уже сьогодні. Є законопроєкт (№5201) щодо підтримки діяльності СхідГЗК, але в ньому йдеться про додаткове фінансування комбінату, починаючи з 1 січня 2022 року. А гроші потрібні вже зараз. Наразі під Кабінетом Міністрів відбувається акція протесту, приїхали гірники, представники трудового колективу. Йдеться про те, чого ми вимагали від Кабінету Міністрів ще у грудні 2020 року — рішення щодо діяльності ДП «СхідГЗК». Сьогодні червень 2021-го. Ситуація надкритична, як заявляють фахівці, якщо уряд не вдасться до невідкладних кроків щодо врятування уранового підприємства, питання зупинки ДП «СхідГЗК» — це не міфічна вигадка вже найближчого майбутнього.