На РАЕС спростовують стереотипи
На РАЕС спростовують стереотипи, що професія енергетика не для жінок
Гендерна рівність є однією з цілей сталого розвитку ООН, куди входить 160 країн, в тому числі Україна. Поняття гендерної рівності означає рівні права та можливості для усіх членів суспільства незалежно від статі. На Рівненській АЕС жінки складають третину персоналу.
Дослідження показують, що коли жінки займають активну позицію на робочому місці, коли створені рівні умови для самореалізації – тоді уся країна отримує користь завдяки покращенню соціально-економічних показників.
У НАЕК «Енергоатом» та Рівненській АЕС зокрема проводиться робота щодо впровадження принципів гендерної рівності, забезпечення стабільних, комфортних та конкурентних умов праці незалежно від статі, створення рівних можливостей для професійного росту. Підбір персоналу ґрунтується насамперед на оцінюванні професійного рівня й досвіду кандидата. Політика гендерного паритету регулюється відповідним документом, яким регламентується активне залучення жінок до управлінських посад, зарахування до кадрового резерву.
За роки експлуатації електростанції представництво жінок традиційно займає третину від усіх працівників, з них керівниками є 13,5%. Серед кадрового резерву на керівні посади жінки складають 12%.
За останній час у кадровій політиці підприємства приділяється належна увага залученню успішних жінок до управління підприємством. На РАЕС пишаються своїми представницями у Раді Організації молоді та профспілковому комітеті, де доля жінок сягає 40% і діють відповідні комісії. Вікторія Данилко, лаборант хімічного цеху РАЕС, яка очолює напрямок гендерної рівності у Первинній профспілковій організації підприємства, брала участь у міжнародній конференції «IndustriALL» з цього питання у Швейцарії. За її коментарем, Україна сьогодні перебуває на гідному рівні у забезпечені рівних умов праці для чоловіків та жінок.
«Гендерна політика це комплексний підхід до проблем рівності чоловіків і жінок на всіх рівнях. З почутого на конференції вразило те, що для участі у заході не випустили жінок з Іраку, які пропагують гендерну рівність, а деякі учасниці розповідали про досвід ув’язнення через боротьбу за права жінок у своїй країні. Філіпінки пишаються тим, що добилися права відпустки по догляду за дитиною на 105 днів. Тоді як швейцарцям такий тип відпустки сьогодні надається як матері, так і батьку, до слова, схожих умов досягли й українці. Нам в Україні головне не втратити наші надбання, проте потрібно розбивати усталені стереотипи. Серед українських атомників необхідно підвищувати рівень обізнаності щодо питання гендерної рівності, у перспективі – проводити відповідні семінари й тренінги», – зазначає керівник напряму гендерної рівності ППО РАЕС Вікторія Данилко.
Важливість надання рівних прав і можливостей працівникам підкреслює й факт розгляду цього питання на конкурсі наукових доповідей серед молоді підприємства. Інженер управління капітального будівництва РАЕС Лариса Мельник у своїй роботі визначила поняття гендерної рівності й сьогодні дівчина очолює відповідну комісію в Організації молоді ППО
електростанції. У її планах – проведення відповідного опитування серед персоналу Рівненської АЕС.
У активній профорієнтаційній роботі, що проводить РАЕС, організовуються зустрічі з розумними, сильними, самостійними та успішними жінками – працівницями електростанції, які своєю працею розвіюють міфи про незатребуваність жінок на технологічних підприємствах атомної енергетики.
За словами Ігоря Вітковського, заступника генерального директора РАЕС з персоналу, дотримання гендерного паритету є одним з елементів кадрової політики електростанції. «Цей принцип обов’язково враховується під час формування як кадрового резерву, так і при підготовці з молодих працівників майбутніх управлінців – так званих груп спеціального резерву, – коментує фахівець. – Цього року ми розглядаємо кілька кандидатур працівниць на посади різних ланок управління, в тому числі, в основних експлуатаційних цехах. Це нова для нас практика, але ми змінюємось та спростовуємо стереотипи, що професія енергетика не для жінок».