Атомний проєкт на 30 мільярдів доларів
Підписано Меморандум про спільне будівництво енергоблоків в Україні між НАЕК «Енергоатом» та Westinghouse.
Добудову Хмельницької АЕС визначено пілотним проєктом, надалі сторони мають збудувати ще чотири енергоблоки за американською новітньою технологією АР1000. Загальна вартість проєкту становитиме до 30 мільярдів доларів США.
У складі української делегації під час перебування з робочим візитом у США Президента України Володимира Зеленського були міністр енергетики Герман Галущенко та керівник «Енергоатома» Петро Котін.
У присутності Президента України Володимира Зеленського керівник ДП НАЕК «Енергоатом» Петро Котін і президент та головний виконавчий директор компанії Westinghouse Патрік Фрагман підписали Меморандум про співпрацю, який передбачає розміщення реакторів Westinghouse AP1000 в Україні. У церемонії урочистого підписання документа, що відбулась у штаб-квартирі Міністерства енергетики США в м. Вашингтон (округ Колумбія), також взяли участь міністр енергетики України Герман Галущенко та міністр енергетики США пані Дженніфер Гренхолм.
«Енергоатом» обрав технологію компанії Westinghouse AP1000 для втілення довгострокових цілей з будівництва нових атомних енергоблоків в Україні. Цей Меморандум зміцнить обидві компанії та допоможе Україні досягти цілей декарбонізації, використовуючи чисту, надійну та доступну ядерну енергію.
Установка AP1000 — це перевірений реактор покоління ІІІ+. Він має унікальні, повністю пасивні системи безпеки, модульну стандартну конструкцію, високу працездатність та здатність працювати в маневреному режимі. Ця технологія надає переваги у сфері закупівель, будівництва, ліцензування, експлуатації, технічного обслуговування та локалізації.
Технологія AP1000 компанії Westinghouse — єдина з технологій реакторів покоління III+, ліцензована Комісією з ядерного регулювання США та в кількох країнах Європи й Азії. Чотири блоки AP1000, що вже працюють у Китаї, встановлюють рекорди за експлуатаційними характеристиками — тривалістю планово-попереджувальних ремонтів при введенні в експлуатацію й перевантажуванні палива, а також за коефіцієнтом використання встановленої потужності.
Будівництво двох енергоблоків AP1000 невдовзі буде завершено на АЕС Вогл (Vogtle) у США. Цю технологію обрали для проєкту будівництва шістьох енергоблоків в Індії. Наразі її розглядають чимало американських енергокомпаній, а також у декількох країнах Центральної та Східної Європи й Азії.
Довідково: Westinghouse Electric Company є світовим лідером в ядерній енергетичній галузі й провідним постачальником продукції та технологій для енергокомпаній по всьому світу. Westinghouse побудувала перший у світі промисловий реактор із водою під тиском — 1957 року на АЕС Шиппінгпорт (Shippingport Atomic Power Station) у штаті Пенсильванія, США. Сьогодні в основі майже половини діючих атомних станцій світу лежить технологія компанії Westinghouse.