Робота урядових комітетів без профспілок
Робота урядових комітетів без профспілок
На засіданні Уряду 28 квітня 2021 року серед інших було розглянуто проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів, якими регулюється діяльність КМУ і Центральних органів виконавчої влади.
Питання передбачалося розглянути у режимі відкритого обговорення, проте, за пропозицією міністра Кабінету міністрів Олега Немчінова, це питання було віднесено до таких, що вже узгоджено і може бути проголосоване без обговорення.
Голова СПО профспілок Григорій Осовий втрутився в обговорення порядку денного засідання КМУ і висловив пропозицію, щоб дане питання, все ж таки було обговорено у звичайному режимі.
Річ у тому, що до закону про КМУ урядовці пропонують додати ще одну статтю № 46.1 «Урядові комітети». Раніше у законі правового визначення урядових комітетів не було, тому це новація. Як зазначається у проекті закону, Урядові комітети є робочими колегіальними органами КМУ, які утворюються Урядом, і які попередньо розглядають усі нормативно-правові акти, які потім подаються на розгляд КМУ.
Як вважають профспілки та роботодавці, є цілком зрозумілим, що вони пропонували і наполягали на тому, щоб у Положенні про Урядові комітети було закріплене право профспілок і роботодавців брати участь у засіданнях Комітетів, як представників сторін соціального діалогу.
На жаль, міністр Кабінету міністрів, як доповідач з цього питання сказав, що обговорювати на засіданні Уряду цього питання немає потреби, оскільки його вже було розглянуто урядовим комітетом і депутати не підтримали пропозиції профспілок і роботодавців. Справді, 20 квітня ц.р. урядовий комітет, який очолює Віце-прем’єр-міністр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, розглянув зазначений законопроект і, дійсно, не підтримав пропозиції СПО профспілок і роботодавців щодо їх представництва, лише взявши їх до відома.
Григорій Осовий відзначив, що представництво профспілок у роботі урядових Комітетів кореспондується зі статтею 20 Закону про діяльність КМУ, де визначено, що Кабмін виступає стороною соціального діалогу на національному рівні та проводить консультації з іншими сторонами соціального діалогу з питань формування, реалізації державної соціальної та економічної політики, врегулювання трудових, соціально-економічних відносин.
- Здавалося би, що пропозиція профспілок і роботодавців, що ми маємо бути присутніми на цих площадках, де йде попереднє обговорення проектів актів, які потім будуть розглядатися і ухвалюватись Урядом, є цілком логічним та законним, - наголосив лідер профспілок, - саме тут можна узгоджувати позиції сторін, і нам не зрозумілі позиція і мотиви, чому Урядовий Комітет не підтримав таку цілком обґрунтовану пропозицію профспілок.
У відповідь на заяву Немчінова про те, що нібито усі позиції з приводу зазначеного законопроекту вже узгоджені та не потребують їх обговорення на засіданні Уряду, Прем’єр-міністр сказав, що у такому випадку Уряд не буде знову вдаватись до дискусії, але профспілки і роботодавці можуть подати свої пропозиції до законопроекту вже при його розгляді у Верховній Раді і урядовці на цьому етапі готові до їх обговорення.
Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий заначив: - нам прикро, що один з соціальних партнерів – Уряд практично ухилився від нагальної та необхідної підтримки взаємодії з іншими сторонами діалогу, хоча доцільність такої взаємодії очевидна. Зараз представники СПО профспілок і роботодавців беруть участь у роботі Урядових Комітетів і ця робота є корисною, оскільки більшість питань вже на цьому етапі проходять фазу узгодження позицій Сторін.
Ну що ж, профспілки будуть діяти у той спосіб, що існує, маючи своїх представників у ВР і апелюючи до парламентських Комітетів, народних депутатів стосовно внесення необхідної поправки до поданого Урядом законопроекту.
Прес-центр ФПУ