«Енергоатом — боротьба за виживання»
«Енергоатом — боротьба за виживання»
Під таким гаслом 6 листопада, о 13.00, у прес-центрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» відбудеться прес-конференція Атомпрофспілки. Участь у заході візьмуть Голова Атомпрофспілки Валерій Матов, його заступник – Голова первинної профспілкової організації ДП НАЕК «Енергоатом» Олексій Лич та керівник профспілкової організації Рівненської АЕС Іван Мельник.
Напередодні, 4 листопада 2020 року, відбулося засідання профспілкового комітету ДП НАЕК «Енергоатом», на якому Голова ППО ДП НАЕК «Енергоатом» Олексій Лич поінформував членів профкомів про (не)виконання Закону України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії» від 17.06.2020 року, яким передбачено механізм погашення боргу перед Компанією, Указу Президента України щодо заходів з поліпшення становища «Енергоатома». На засіданні йшлося також про нараду у Прем’єр-міністра з питань корпоратизації ДП НАЕК «Енергоатом».
Надзвичайне занепокоєння у членів профкомів спричинили доручення, викладені у протоколі, підписаному Прем’єр-міністром 27.10.2020 року. Й особливе запитання щодо пунктів:
- п.2 – «погодитися з пропозицією ТОВ «Делойт і Туш» щодо моделі здійснення корпоратизації ДП НАЕК «Енергоатом», яка передбачає внесення майна державного підприємства, у тому числі ядерних установок і ядерних матеріалів, які наразі перебувають у державній власності, відповідно до законодавства, до статутного капіталу новоутвореного акціонерного товариства та встановлення обмежень на розпорядження цим майном, зокрема, його відчуження та використання. Що малося на увазі? Скасування заборони на встановлення обмежень, у тому числі на відчуження та використання, чи розробка механізму збереження такого права за Державою?
- п. 4, п. 5 цього протоколу, особливо п. 5. Стає зрозумілим, що готується реалізація сценарію, коли буде скасування заборони на обмеження відчуження та використання майна акціонерного товариства та подальшу приватизацію ДП НАЕК «Енергоатом».
Ситуацію не прояснила і зустріч 02.11.2020 року з Тво міністра енергетики України Ольгою Буславець. Кінцевий варіант протоколу з нею не погоджувався і вона теж вважає, що деякі пункти викладені некоректно. Окрім того, відповіді Ольги Анатоліївни на запитання щодо реалізації Закону України від 17.06.2020 року №719-ІХ «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії», яким передбачено механізм погашення боргів ОРЕ перед ДП НАЕК «Енергоатом», Указу Президента України від 22.09.2020 року №406/2020 не відповідають сподіванням працівників АЕС на поліпшення ситуації в атомній галузі та їх реалізацію у 2020 році.
Сумнівна, так само, і реалізація намірів щодо переходу до фінансової моделі відшкодування частини вартості електроенергії, яку постачає ДП НАЕК «Енергоатом» для населення за спеціальними зобов’язаннями.
Проект фінансового плану Компанії на 2021 рік з урахуванням мінімізації витрат (крім обов’язкових платежів) без вирішення вищенаведених проблем ставить ДП НАЕК «Енергоатом» на межу банкрутства з усіма негативними наслідками ядерного, радіаційного, екологічного та загальнодержавного енергетичного характеру.
З огляду на вищенаведене профспілковий комітет констатує, що в ядерній галузі склалася надкритична ситуація, яка може призвести до катастрофічних наслідків як для працівників АЕС, так і навколишнього середовища та населення України.