На ЮУАЕС розробили тренажер для самоконтролю
На ЮУАЕС розробили тренажер для вдосконалення самоконтролю
На Южно-Українській АЕС створили тренажер STAR, який допомагає персоналу станції відпрацьовувати навички самоконтролю. Спеціалісти навчально-тренувального центру (НТЦ) ЮУАЕС вивчили досвід колег з АЕС Моховце (Словаччина) та Рівненської АЕС, оцінили власні напрацювання, і вирішили розробити тренажер власними силами.
«В основу концепції створення тренажера STAR покладене розуміння того, що переважна більшість помилок персоналу відбувається внаслідок виконання автоматичних звичних дій, без аналізу. Це так звані помилки на фоні зниженого рівня концентрації уваги», – пояснила керівник відділу психолого-педагогічного забезпечення НТЦ ЮУАЕС Катерина Черешня. – Ми очікуємо, що у персоналу, який пройде курс навчання на тренажері, підвищиться самоконтроль та знизиться ймовірність здійснення помилок».
Під час роботи з тренажером психологи отримають можливість формувати базу даних поведінкових реакцій на різноманітні сценарії розвитку подій. Фахівцям відділів техобслуговування і ремонту та психолого-педагогічного забезпечення вдалося створити програмний продукт, здатний на звичайному персональному комп'ютері відтворити віртуальний пульт керування для виконання навчальних завдань, пов'язаних із впливом на різні робочі елементи.
Вадим Гордійчук, інженер-програміст відділу техобслуговування і ремонту НТЦ ЮУАЕС, розповідає: «Модель нашого тренажера побудована на WEB Interface, пульт зображено на екрані. Він має вигляд панелі приладів із набором робочих елементів. Також там міститься чек-лист – таблиця з переліком дій, попередньо заданих інструктором чи психологом. Передбачена можливість робити в чек-листі покрокові позначки про виконання кожного перемикання. Саме це сприяє самоперевірці дій, що виконуються, та розвитку навичок самоконтролю. До моделі можна додавати будь-які візуальні елементи керування, що дозволяє створювати безліч сценаріїв».
Впровадити на ЮУАЕС тренажер STAR рекомендувала міжнародна інспекція Ядерного страхового пулу в рамках програми конкретних дій станції у напрямку становлення і розвитку культури безпеки.
Найближчим часом розробники планують удосконалити проєкт та ввести програмний контроль за тривалістю виконання сценаріїв. Наразі контроль здійснюється психологом. У перспективі також планують додати функцію зміни рівнів складності з метою тестування та тренування персоналу станції.
https://www.sunpp.mk.ua