Енергоатом: гендерна політика в дії
Енергоатом: гендерна політика в дії
Влітку 2020 року наша Компанія прийняла для себе в якості настанови документ «Гендерна політика ДП «НАЕК «Енергоатом». Ним визначено стратегічні завдання щодо запобігання статевій дискримінації, а також забезпечення справедливої винагороди за працю, рівноправного сприйняття, однакових можливостей професійного зростання і заохочення жінок обіймати керівні посади.
Саме задля цього Енергоатом розпочав співпрацю з ГО «WiN Ukraine», підписавши Меморандум про взаємодію, що дало старт платформі професійного розвитку жінок в атомній енергетиці. Нею передбачено проведення для атомниць форумів і семінарів у Компанії та на майданчиках вітчизняних АЕС.
Першою ластівкою став форум, що 4 березня відбувся на базі Дирекції НАЕК. Участь у заході взяли понад 50 жінок – представниці НАЕК та гості з WiN Ukraine. Започатковану платформу радо підтримав і т. в. о. президента Енергоатома Петро Котін, який також долучився до форуму, і самі працівниці Компанії, чимало яких є громадськими активістками – амбасадорами гендерної політики.
Директорка з проєктів та інвестиційних програм Енергоатома Тетяна Амосова у своєму виступі відзначила, що упродовж усіх років своєї роботи вона завжди захищала права жінок і заохочувала до цього чоловіків. Кар’єра ж самої пані Тетяни, і в атомній енергетиці зокрема, є красномовним прикладом, як жінка може досягти небачених висот навіть у стереотипно «чоловічій» галузі. Почавши свій шлях в енергетиці з участі в ліквідації аварії на ЧАЕС, згодом Тетяна Амосова стала заступником Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, а потім обіймала цілу низку керівних посад – в Енергоатомі та не тільки.
«Мені приємно констатувати, що Енергоатом забезпечує можливість професійно розвиватися всім своїм працівникам, незалежно від гендерної ознаки. Насамперед, персонал – це цінний скарб, це рушійна сила будь-якого підприємства чи організації. Без жінок, без лідерок, жодне підприємство не матиме потенціалу», – наголосила Амосова.
«Світ стрімко змінюється, жінки мають всі шанси розкрити свій потенціал у професійній та соціальній сферах, – погодився запрошений психолог і консультант Андрій Дрожжин, який провів для присутніх просвітницьку міні-лекцію і пізнавальний інтерактив. – Для якісного управління власним життям потрібно розвивати себе, знаходити правильні шляхи й робити себе сильнішою».
Керівниця відділу роботи з громадськістю Рената Яресько розповіла, що її надихає готовність Енергоатома до будь-яких нових викликів. «Я спілкуюся з величезною кількістю людей з різних сфер, і мені завжди прикро слухати сумні історії жінок, які піддавалися на роботі сексуальним домаганням. Під час розробки гендерної політики нашої Компанії були певні сумніви й страхи. Та вони розвіялися, коли документ було зареєстровано. Це стало для мене гарантією підтримки та віри в жінок з боку керівництва», – зауважила пані Рената.
Впевнена, що Енергоатом тримається передових поглядів стосовно ролі жінок у керівництві, і в.о. голови профкому Дирекції ДП «НАЕК «Енергоатом» Анна Заєць: «У нас жінки керують бухгалтерією, інвестиційним розвитком, правовим забезпеченням, ядерною безпекою, зрештою. Жінки вміють керувати і брати на себе відповідальність так само, як і чоловіки. Ми повинні розвивати в собі лідерські якості, і це стосується не тільки роботи».
В Енергоатомі завжди ставлять на перше місце професіоналізм, людяність і порядність і не мають жодного сумніву, що вони від статі не залежать. У такому підході переконалися тисячі працівниць Компанії, а новостворена спільно з WiN Ukraine платформа додає ще більше можливостей для професійного зростання жінок на всіх українських АЕС і у відокремлених підрозділах Енергоатома, а також подальшого зростання їхньої значущості в атомній галузі. Тим самим ДП «НАЕК «Енергоатом» демонструє, що таке гендерна політика в дії.