Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2024, 12
   

Гендерну рівність – у колективні договори

29.09.2021

Складові ґендерної рівності — у колективні договори

28 вересня у Будинку спілок за ініціативи Київського інституту ґендерних досліджень та за підтримки Фонду ім. Фрідріха Еберта, його Представництва в Україні, відбулася перша експертна нарада (плануються наступні) «Упровадження ґендерної складової до колективних договорів». Співініціатороми заходу стали Атомпрофспілка України та профільна комісія Федерації профспілок України (Постійна комісія Ради ФПУ з рівних прав чоловіків та жінок). Атомпрофспілка вже тривалий час опікується питаннями ґендерної рівності у трудових колективах галузі. Нещодавно вона разом з ДП НАЕК «Енергоатом» та громадською організацією «Women in Nuclear Ukraine» провела на атомних електростанціях три семінари-форуми «Професійний розвиток жінок в атомній енергетиці».

Учасники експертної наради — профспілкові юристи та спеціалісти з колективно-договірної роботи з різних підприємств України: атомної енергетики, нафтової та газової, металургійної і гірничодобувної промисловості, агропромислового комплексу, будівельної галузі.

Подія відбулась у подвійному форматі: безпосередньої участі представників профспілок, хто опікується в організації ґендерною тематикою, і тих з них, хто долучився онлайн.

Марфа Скорик, директор Київського інституту ґендерних досліджень розповіла, що Інститут разом з НДІ праці і зайнятості населення працював за дорученням Міністерства соціальної політики України над розробкою методичних рекомендацій для впровадження в колективні договори питань рівності жінок і чоловіків на робочому місці. «Методичні рекомендації є, але вони загальні й потребують галузевої локалізації, «присадки» на рівень підприємства», зазначила Марфа Скорик, а також повідомила: «Коли рекомендації було представлено вперше, від профспілок надійшло багато коригуючих зауважень, тому настав етап, коли абстрактні ґендерні норми мають бути втілені на практиці в колективні договори».

Проєктна координаторка Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні Олена Давліканова назвала захід першим кроком до реального успіху в упровадженні положень, покликаних забезпечити ґендерну рівність у колективних договорах, та висловила сподівання на плідну співпрацю, «бо ми є багаторічними партнерами» українських профспілкових та жіночих організацій. Така робота відповідає завданням членства України в EPIC — Міжнародній коаліції за рівну оплату праці рівної цінності. (Український уряд та неурядові організації отримали членство в ЕРІС 2020 року.)

У вітальному слові Голова Атомпрофспілки Валерій Матов зазначив, що рівність можлива навіть у такій, здавалося б, чоловічій галузі, як атомна. За останній час у кадровій політиці галузі приділяється значна увага залученню жінок до управління підприємствами, у профспілкових комітетах частка сягає в середньому 40 відсотків, у галузі працює загалом 35 відсотків жінок. Насамперед ми повинні розглядати людину як професіонала, а не її стать. І поступи вже здійснено у цьому напрямі: є вже жінка на головному щиті управління Рівненської АЕС. Що раніше на атомній станції було неприйнятним. Валерій Матов також зазначив, що «приживлюваність принципів ґендерної рівності відбувається, на жаль, ще важко, особливо у невеликих трудових колективах. І для цього необхідна постійна динамічна робота профспілок, яка змінить розуміння невідворотності процесу. Прикладом змін можуть бути і великі європейські організації. Нещодавно відбувся Конгрес Глобального союзу IndustriALL, членською організацією якого ми є. Під час опрацювання нормативних документів навіть там важко просувалося питання ґендерного паритету у керівних органах, але вперше було досягнуто обов’язкової норми — 40 відсотків жінок у керівному складі. Для українських профспілок основним інструментом прогресивного поступу до втілення принципів ґендерної рівності є наш дієвий інструмент — колективний договір». Валерій Матов наголосив, що «водночас ця робота не буде достатньо ефективною без участі виконавчої влади».

Голова Всеукраїнської профспілки працівників торгівлі, голова постійної комісії Ради ФПУ з рівних прав чоловіків та жінок Тетяна Ясько розповіла, що останнім часом пожвавилася робота членів галузевих профспілок, які входять до комісії і працюють у ній на громадських засадах. Вона також зауважила, що загальні методичні рекомендації щодо реалізації ґендерної рівності на підприємствах були вже направлені до профспілкових організацій. «На жаль, на місцях ще не до кінця розуміють необхідність їх внесення до колективних договорів». Вона висловила надію, що «буде напрацьовано «модельний», зразковий, колективний договір і він буде корисним для усіх профспілок».

Заступник Голови ФПУ Василь Андрєєв наголосив, що питання необхідності впровадження ґендерної складової в колективні договори є одним з головних, але воно тісно пов’язано з проблемами охорони праці. Після скасування наказу МОЗ України № 256 (Перелік важких робіт та робіт — майже 450 професій — із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких заборонялося застосування праці жінок) жінки тепер можуть обіймати посади, характерні для важких робіт та робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці. Але умов для безпечної роботи не створено, проблеми в охороні праці останнім часом надзвичайно загострюються.

Заступниця завідувачки колективно-договірної та правової роботи ЦК Атомпрофспілки Олександра Кравчук та юрист Атомпрофспілки (м. Жовті Води) Ігор Охріменко зробили огляд ґендерно орієнтованої нормативної бази, законодавчого забезпечення недискримінації за статтю у сфері праці, а також можливості інтеграції її в колективні договори. Олександра Кравчук зазначила, що половина норм поки що є здебільшого декларативними. Але й декларації на певному етапі є позитивним явищем. Підписання Угоди України з ЄС підштовхнуло процес інтеграції в українське законодавство норм і принципів міжнародного права, у тому числі з ґендерної недискримінації. Ґендерна рівність є однією з цілей сталого розвитку ООН, куди входять 160 країн, у тому числі Україна. Нормативна законодавча база в Україні є, завдання профспілок — дублювання в локальних нормативних актах, пошук можливостей практичної реалізації у галузевих колективних договорах комплексного ґендерного підходу з урахуванням особливостей умов галузі та певних трудових колективів.

Головна фахівчиня з міжнародної роботи ЦК Атомпрофспілки Леся Семеняка звернула увагу на те, що впровадження ґендерної складової в колективні договори є складним завданням і тому процес цей розділено на декілька етапів. Щодо атомної енергетики реальне впровадження розпочалося тут з 20 липня 2020 року з прийняття документа «Ґендерна політика ДП «НАЕК «Енергоатом». Такий документ у галузі було розроблено вперше з урахуванням цілої низки прийнятих Україною останніми роками законів і законодавчих актів, а також у контексті Угоди між Україною і ЄС, яка передбачає і співпрацю у сфері енергетики.

На нараді вказувалося на необхідність дієвих механізмів відстеження випадків ґендерної дискримінації, зокрема, створення скриньки довіри для повідомлень щодо фактів порушення принципів ґендерної рівності, обробка повідомлень та надання інформації профспілкам і керівництву Компанії для відповідного реагування.

Довідково. Проєкт «Подолання нерівності за статтю в оплаті праці в Україні законодавчими засобами» впроваджується Київським інститутом ґендерних досліджень протягом 2021 року за підтримки Фонду ім. Фрідріха Еберта спільно з Постійною комісією ФПУ з питань рівних прав чоловіків та жінок і Профспілкою працівників атомної енергетики та промисловості України.

Проєкт спрямований на розробку пропозицій від експертної та профспілкової спільноти щодо урядових законодавчих ініціатив, що готуються зараз в Україні на реалізацію її членства в ЕРІС (Міжнародній коаліції за рівну оплату праці).

Читайте також:

25.06.2024
Кабмін затвердив членів наглядової ради НАЕК
Кабмін затвердив членів наглядової ради НАЕК
До наглядової ради Енергоатом обрано трьох незалежних членів і двох представників держави, йдеться в розпорядженні Кабінету міністрів № 566-р....
24.06.2024
Міжнародна солідарність
Міжнародна солідарність
З 18 по 20 червня 2024 року у Палаці парламенту в Бухаресті (Румунія ) проходив 11-й Конгрес Європейської федерації...
22.06.2024
Підтримка профорганізацій, які під окупацією
Підтримка профорганізацій, які під окупацією
Семінар із такою назвою відбувся на початку червня у Львові за підтримки і фінансування Фонду ім. Фрідріха Еберта. Для...
23.06.2024
Одноденний заробіток кожного працівника - на ЗСУ
Одноденний заробіток кожного працівника - на ЗСУ
Акція «Допомога захисникам України» триває. Колектив Південноукраїнського енергокомплексу за рахунок відрахувань одноденних заробітків продовжує надавати підтримку військовим частинам,...
останні публікації
25.06.2024
Кабмін затвердив членів наглядової ради НАЕК
До наглядової ради Енергоатом обрано трьох незалежних членів і двох представників держави, йдеться в розпорядженні Кабінету міністрів № 566-р....
24.06.2024
Міжнародна солідарність
З 18 по 20 червня 2024 року у Палаці парламенту в Бухаресті (Румунія ) проходив 11-й Конгрес Європейської федерації...
22.06.2024
Підтримка профорганізацій, які під окупацією
Семінар із такою назвою відбувся на початку червня у Львові за підтримки і фінансування Фонду ім. Фрідріха Еберта. Для...
23.06.2024
Одноденний заробіток кожного працівника - на ЗСУ
Акція «Допомога захисникам України» триває. Колектив Південноукраїнського енергокомплексу за рахунок відрахувань одноденних заробітків продовжує надавати підтримку військовим частинам,...
22.06.2024
Power to Union Youth
Під таким лозунгом наприкінці травня в Німеччині відбувся міжнародний молодіжний кемпінг, організований Європейською Конфедерацією профспілок і Конфедерацією німецьких профспілок....