МКП до України з приводу трудових реформ
МКП до України з приводу трудових реформ
МКП спільно з ЄКП звернулася до високопоставлених політиків України з листом, в якому висловила стурбованість з приводу триваючих в країні регресивних трудових реформ.
На розгляді Верховної Ради (українського парламенту) знаходиться кілька законопроектів, несумісних з міжнародними та регіональними трудовими стандартами, що підтверджується кількома звітами, в тому числі Міжнародної організації праці (МОП) в країні.
У листі на ім'я президента, прем'єр-міністра і голови Верховної Ради пояснюється, що в своєму нинішньому вигляді законопроекти 5388 і 5371 містять численні порушення, в тому числі:
виключення працюють на середніх і малих підприємствах з-під захисту загального трудового законодавства;
відсутність гарантій, що забезпечують відповідність трудових договорів мінімальним трудовим стандартам;
можливість роботодавців зловживати системою і використовувати послідовні термінові контракти;
відсутність сумісності з вимогами щодо гарантування робочого часу, часу відпочинку, мінімального щоденного відпочинку, понаднормових і відпусток.
Генеральний секретар МКП Шаран Барроу сказала: "Чиновники в Україні не повинні ігнорувати серйозну критику цих законів, яка виходить безпосередньо від програм технічної допомоги МОП, в тому числі спільно з Європейським союзом, якими користується уряд, а також від експертів з трудового права та українських профспілок . Законопроекти просто не сумісні з міжнародними трудовими стандартами.
"Ми закликаємо уряд і парламент поважати ці стандарти, в повній мірі використовувати досвід і допомогу МОП і сісти за стіл переговорів з українськими соціальними партнерами, щоб разом попрацювати над цим і забезпечити, щоб всі працюючі люди виграли від економічних, соціальних і демократичних змін в Україні ".
Тим часом, Верховна Рада нещодавно прийняла закон "Про стимулювання розвитку цифрової економіки", незважаючи на різку критику з боку українських профспілок. Закон встановлює особливу категорію "гіг-спеціалістів" і спеціальні "гіг-контракти", які створюють умови для експлуатації. Зміни позбавляють ІТ-працівників гарантій оплати праці, права на відпустку, регламентованого робочого часу, безпечних умов праці, захисту від незаконного звільнення, а також права на вступ до профспілки, проведення страйків і укладення колективних договорів.
Згідно з Глобальним індексом прав МКП, Україна має 5-й рейтинг, який присвоюється країнам, де відсутні гарантії прав для працюючих людей.
https://www.ituc-csi.org/ukraine-ituc-concerned-about-labour-laws?lang=en