В. Матов: "Робимо усе, щоб підтримати працівників"
На прес-конференції, що відбулась 4 квітня 2022 року в Укрінформі, і була присвячена діяльності в умовах війни профорганізацій, що входять до складу Федерації профспілок України, Голова Атомпрофспілки Валерій Матов доповів про ситуацію в енергетичній галузі та заходи профспілки, спрямовані на підтримку персоналу атомних електростанцій, їх сімей та населення міст-супутників АЕС в умовах російського вторгнення в Україну.
— У дуже тяжких умовах — в умовах війни — українська енергетична система, нарешті, увійшла до єдиної європейської енергетичної системи. Ми повністю вийшли з енергетичного поля Росії, Білорусі і сьогодні успішно працюємо з ЄС протягом ось уже двох тижнів. Тобто, тепер, коли в Україні є потреба у додаткових обсягах електроенергії, вона може звернутися по допомогу до європейської енергосистеми. А коли вироблятиме надлишок, — то може продавати свою електроенергію до Європи. Втішно відзначити те, що вже є позитивні результати такої співпраці, фахівцями галузі розглядається питання перегляду тарифів на електроенергію у бік їх зниження. Вони кажуть: є такі економічні й технічні можливості.
Сьогодні, на жаль, з 15 діючих атомних енергоблоків у роботі вісім. Інші перебувають у технологічному ремонті. Але енергопотужностей в Україні цілком достатньо і ми, навіть, якусь частку електроенергії продаємо до країн Європи.
З головних завдань галузі, називаючи це мовою атомників — є культура виробництва. Атомна галузь надзвичайно специфічна, адже це об'єкти підвищеної небезпеки, особливо в умовах воєнних дій.
Особливо важливим сьогодні є забезпечення безпеки атомних об’єктів. На жаль, одна з чотирьох наших діючих атомних електростанцій, найбільша в Україні (найбільша в Європі), перебуває зараз у повній окупації російськими військами. Як і місто-супутник Енергодар, в якому проживає персонал електростанції.
З перших днів війни окупованою була Чорнобильська АЕС, яка входить у ширше поняття — Чорнобильська зона відчуження, разом із містом — супутником Славутич. Сьогодні цю нашу територію звільнено від нелюдів. Але Запорізька атомна електростанція разом з містом — супутником Енергодар залишається окупованою загарбниками. На території самої станції знаходиться військова техніка і російські військові, які, на щастя, не втручаються у технологічний процес, але його контролюють. Окупанти змусили персонал погоджувати з ними всі технічні рішення. Озброєні загарбники не дають можливості персоналу спокійно працювати й відпочивати, отже ядерна та радіаційна безпека — під загрозою.
Російські загарбники також контролюють Енергодар. Персонал та жителі міста виявляють солідарність, проводять масові заходи проти окупантів. Так, у суботу, 2 квітня, вони зібралися на мирний мітинг на підтримку України, відстоюючи своє місто, свої будинки, своє підприємство. Росіяни розігнали мітинг чергами з мінометів, є поранені.
Атомпрофспілка організовує гуманітарну допомогу, аби забезпечити мешканців Енергодару предметами першої потреби, продуктами. Буквально днями було відправлено енергодарцям такий гуманітарний конвой — майже 14 тонн продуктів. Проте цей вантаж було захоплено росіянами. І зараз, вже під виглядом допомоги від російських окупантів, видається наша гуманітарна допомога.
Персонал наш працює в небезпечних умовах. Потребує особливої психологічної підтримки. На жаль, не все у нас виходить через численні проблеми. Уже третю добу ми з нетерпінням чекаємо на гуманітарний конвой для евакуації людей з Енергодару в Запоріжжя, аби діти працівників атомної станції, дружини, батьки були у безпеці.
Щодо допомоги нашій Армії, ще з першого дня війни на рівні всіх колективів атомного сектору України було ухвалено рішення про особисті відрахування із заробітних плат до фонду Збройних Сил України. За моєю інформацією, на сьогодні вже перераховано понад 300 млн. гривень.
Ми дотримуємося соціального паритету з нашими соціальними партнерами, у галузі продовжують діяти колективні договори, галузева угода. І в умовах війни, ми, як і раніше, отримуємо профспілкові відрахування, за рахунок яких організовуємо програми гуманітарної допомоги. Зараз, зокрема, готуємо медичну допомогу мешканцям Енергодару. До цього, за таким же принципом, надавалася підтримка медикаментами Славутичу. Завдяки одній із наших великих первинних організацій — ППО Хмельницької атомної електростанції — забезпечено та практично повністю закрито такі потреби місту чорнобильських атомників Славутичу.
Можливість підтримувати наших працівників в умовах війни, наближати нашу Перемогу дасть рішення, прийняте минулого тижня Президією ЦК Атомпрофспілки. Тепер ми можемо використовувати на гуманітарні заходи в умовах війни кошти резервного фонду профспілки, який формували протягом багатьох років — Фонду солідарності Атомпрофспілки. Будемо використовувати кошти фонду для надання допомоги усім нашим колективам.