Атомпрофспілка нагадує владі про закони
Атомпрофспілка нагадує Президенту України і очільнику Уряду про закони
Профспілка працівників атомної енергетики та промисловості України (Атомпрофспілка) звернулася з Відкритим листом до Президента України Володимира Зеленського та Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, в якому йдеться про те, що профспілка вважає за необхідне висловити свою позицію щодо кандидатів на посаду президента НАЕК «Енергоатом».
Атомпрофспілка нагадує високопосадовцям, що Законом України «Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії», постановою КМУ від 27.12.2008 № 1162 «Про затвердження кваліфікаційних вимог до керівників та заступників керівників органів державного управління у сфері використання ядерної енергії, поводження з радіоактивними відходами і органів державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки» та наказом ДІЯРУ від 28.12.2011 № 195 «Про затвердження Умов та порядку видачі ліцензій на провадження діяльності посадових осіб експлуатуючої організації» визначено умови та кваліфікаційні вимоги до особи, яка призначається на посаду керівника експлуатуючої організації (президента ДП «НАЕК «Енергоатом»), серед яких:
- стаж роботи у сфері використання ядерної енергії не менше ніж п’ять років на керівних посадах:
- що передують посаді керівника експлуатуючої організації (заступника керівника експлуатуючої організації, керівника відокремленого підрозділу експлуатуючої організації),
- або в органах державного управління у сфері використання ядерної енергії чи в органах державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки,
- або в інших організаціях, що здійснюють діяльність у сфері використання ядерної енергії;
- належний рівень кваліфікації у сфері використання ядерної енергії, що підтверджується результатами перевірки знань норм, правил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки, проведеної у встановленому порядку органом державного управління у сфері використання ядерної енергії.
Наказ Міністерства енергетики України №456 від 16.07.2013 «Кваліфікаційні вимоги до керівників та заступників керівників експлуатуючих організацій (операторів) ядерних установок, які належать до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 7 серпня 2013 р. за № 1340/23872, визначає, зокрема, необхідність вищої освіти за освітньо- кваліфікаційним рівнем магістр, спеціаліст інженерно-технічного спрямування (природничі, технічні науки, енергетика, інженерія) тощо.
Керівник експлуатуючої організації має отримати ліцензію Держатомрегулювання України відповідно до нормативно-правого акту «Умови та порядок видачі ліцензій на провадження діяльності посадових осіб експлуатуючої організації», затвердженого наказом Держатомрегулювання 28.12.2011 № 195 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 січня 2012 р. за № 113/20426.
Невідповідність особи, що претендує на посаду президента ДП НАЕК «Енергоатом», вищезазначеним вимогам призведе до відмови у видачі Держатомрегулювання ліцензії на здійснення цією особою організаційно-розпорядчих функцій, пов’язаних із забезпеченням ядерної та радіаційної безпеки на посаді президента ДП «НАЕК «Енергоатом, і, як наслідок, до неможливості обіймати посаду президента ДП НАЕК «Енергоатом».
Атомпрофспілка звертає увагу на те, що кваліфікаційні вимоги до керівника оператора українських АЕС були прийняті після аналізу причин аварії на АЕС Фукушима та на підставі рекомендацій Всесвітньої асоціації операторів АЕС. Серед причин аварії фахівці відзначили відсутність спеціальної освіти у керівника експлуатуючої японської організації «TEPKO» та досвіду роботи безпосередньо на ядерній установці, відсутність розуміння фізичних процесів, що й призвело до збільшення масштабу аварії з розплавленням активної зони реактору та викиду радіоактивності.
Констатуємо, що Україна є Стороною низки спеціальних Конвенцій, які забезпечують правові рамки режиму ядерної та радіаційної безпеки, та які були підготовлені та прийняті світовим співтовариством після аварії на ЧАЕС. Однією з ключових причин виникнення аварії на ЧАЕС було відсутність компетентного керівника експлуатуючої організації.
Невідповідність кваліфікаційних вимог до кандидата на посаду керівника оператора АЕС чинним нормативно-правовим актам може призвести до погіршення міжнародного авторитету України в сфері забезпечення ядерної безпеки, ускладнити стосунки з міжнародними фінансовими установами, які кредитують програми модернізації та підвищення безпеки українських АЕС.
Атомпрофспілка України звертається до Президента України, Кабінету Міністрів України, Мінекоенерго та Мінекономрозвитку з вимогою: під час розгляду питання щодо призначення керівника ДП НАЕК «Енергоатом» приймати рішення виключно у відповідності до чинних нормативно-правових актів України та міжнародних договорів і рекомендацій.
#Atomprofspilka#Atomprofinfo