Спільні нарада керівників НАЕК та СхідГЗК
Спільні нарада керівників НАЕК та СхідГЗК
12 січня 2022 року керівники НАЕК «Енергоатом» Петро Котін та Східного гірничо-збагачувального комбінату Сергій Шовгеля за участю очільників підрозділів обох підприємств провели координаційну нараду. Зустріч була присвячена темі розвитку урановидобувної галузі України та, зокрема, взаємодії СхідГЗК з основним споживачем уранової продукції – держкомпанією «Енергоатом».
На нараді представили розгорнуту інформацію про фінансово-економічний стан СхідГЗК, результати виконання виробничої програми за 2021 рік і перспективні плани на 2022–2026 роки.
У планах підприємства – розробка залишкових запасів природного урану на Смолінській та Інгульській шахтах і зняття їх з експлуатації, починаючи з 2023-го та 2027 року відповідно. Одночасно забезпечуватиметься перспективний розвиток Новокостянтинівського родовища, яке за запасами урану є найпотужнішим в Європі. Планується, що під час його освоєння видобуток урану поступово нарощуватиметься. Серед основних завдань – будівництво нових стволів, транспортно-складського комплексу, енергооб’єктів, залізниці тощо. Передбачається досягти виробництва на Новокостянтинівській шахті до 1500 тонн уранового оксидного концентрату (УОК) на рік вже у 2027-му.
Обговорювали також шляхи залучення внутрішніх і зовнішніх інвестицій у СхідГЗК задля збільшення видобутку до 2400 тонн УОК, що могло б повністю забезпечити річну потребу Енергоатома в урановій продукції. Так, за сприяння Енергоатома здійснюється підготовка зустрічей СхідГЗК із західними компаніями – лідерами в урановидобувній галузі для залучення сучасного досвіду, передових технологій та можливої інвестиційної підтримки.
Окремим блоком розглядалося питання скорочення персоналу комбінату. Запропоновані варіанти перепідготовки працівників, які звільнятимуться. Як пропозиція розглядається можливість перекваліфікації їх на будівельні спеціальності для подальшого залучення до будівництва нових атомних об’єктів НАЕК «Енергоатом» (передусім – на ХАЕС) вахтовим методом.
Детально обговорили поточний стан справ за чинними контрактами між Енергоатомом та СхідГЗК, зокрема й забезпечення взаєморозрахунків.
Також розглянули питання потенційного входження СхідГЗК до складу Енергоатома, можливі переваги та ризики у разі такого приєднання.
Після зустрічі керівник Енергоатома Петро Котін зазначив, що така нарада із залученням керівництва СхідГЗК є дуже важливою, допомагає фахівцям з Енергоатома краще розуміти специфіку роботи урановидобувної промисловості, проблеми та виклики, що нині стоять перед СхідГЗК.
«У нас з’явилася можливість проговорити сценарії ефективного реагування на ці важливі виклики, а також окреслити можливі перспективні напрями розвитку цього підприємства й галузі загалом, – наголосив Петро Котін. – Енергоатом відчуває відповідальність за урановидобувну галузь України, оскільки розуміє, що СхідГЗК є стратегічним державним підприємством, ефективна і прогнозована робота якого сприятиме зміцненню енергетичної незалежності держави».
Зі свого боку Сергій Шовгеля зазначив: «СхідГЗК відчуває підтримку Енергоатома. Сьогодні наші підприємства переходять до більш активної взаємодії. Вживаємо усіх можливих заходів задля забезпечення вчасних поставок уранового оксидного концентрату для Енергоатома, а також погашення товарної заборгованості перед Компанією за попередні роки. Для нас дуже важлива підтримка Енергоатома у питаннях працевлаштування нашого персоналу, що скорочується, зокрема його перепідготовки для роботи за іншими перспективними напрямами у атомно-енергетичній та будівельній сферах. Наразі ми працюємо над вирішенням наявних проблем СхідГЗК разом із Міністерством енергетики України, НАЕК «Енергоатом» та іншими підприємствами й організаціями, розглядаючи і питання входження СхідГЗК до структури Енергоатома».
Для довідки:
Східний гірничо-збагачувальний комбінат – українське державне підприємство, один із 28 уранодобувних центрів світу (2% від світового видобутку) і наразі найбільший в Європі.
Основна продукція комбінату – концентрат природного урану. СхідГЗК забезпечує до 40% потреб в урані українських атомних електростанцій.
СхідГЗК був створений у 1951 році. Розташований у двох областях: Дніпропетровській та Кіровоградській, центральний офіс – в м. Жовті Води на Дніпропетровщині.