Головне — не зупинити Східний ГЗК
Головне — не зупинити Східний ГЗК
30 червня за ініціативи Голови Атомпрофспілки Валерія Матова, відбулась його зустріч з очільником Міністерства енергетики Германом Галущенком за участю першого заступника міністра Юрія Власенка. Як уже повідомлялося, на нараді у міністерстві 22 червня «Енергоатомом» було запропоновано концепцію стабілізації і подальшого розвитку ДП «СхідГЗК» шляхом передачі комбінату в управління Компанії. Обрану стратегію було підтримано міністром, і було розпочато процедуру підготовки проєкту відповідної постанови на затвердження Кабінету Міністрів, який дасть право, згідно із законодавством, виступити Енергоатому органом управління «СхідГЗК».
— Природно, така незвичайна структура вимагає певного часу для підготовки юридичного супровіду, й юристи, у тому числі Мін'юсту, вже багато попрацювали, — сказав Голова Атомпрофспілки Валерій Матов, коментуючи результати сьогоднішньої наради. — Адже одне державне підприємство буде в управлінні іншого державного підприємства, у тому числі його фінансово-господарська діяльність. На сьогодні такий алгоритм дій, відповідний проєкт постанови вже підготовлено. Він вже офіційно вийшов зі стін Міністерства енергетики. Ще необхідна процедура узгодження документу низкою профільних міністерств, головне — Міністерством фінансів. Розуміючи, що за нинішніх реалій виділити додаткові державні кошти на підтримку ДП «СхідГЗК» — це нереально, було запропоновано, аби забезпечити функціонування комбінату за рахунок зменшення відрахувань частини чистого прибутку Енергоатому до державного бюджету. На сьогодні близько 80 відсотків від прибутку національної атомної компанії щоквартально відраховується до Держбюджету України. Ми запропонували зменшити ці відрахування з 80-ти відсотків до 30, а різницю — до 50 відсотків — інвестувати у розвиток урановидобувної галузі. Наразі проєкт документу узгоджується з профільними міністерствами й структурами. І ми дуже надіємося, що його буде узгоджено і винесено на розгляд наступного засідання Кабінету Міністрів — 7 липня.
Але 7 липня, згідно з колективним договором підприємства, настає затримка з виплати заробітної плати працівникам, а ще не виплачений аванс за червень. Я порушив перед міністром це питання. Аби попередити соціальні нагнітання, я попросив міністра посприяти паралельно з узгодженням проєкту постанови про відносини між СхідГЗК і НАЕК, прийняти додатковий договір між підприємствами з надання поворотної фінансової допомоги Енергоатомом СхідГЗК. Зараз надзвичайно необхідні комбінату гроші, щоб забезпечити виробничу діяльність, але у першу чергу — зарплату працівникам.
На сьогодні найважливіше — це втримати Східний ГЗК в режимі виробничої діяльності. Головне — підприємство не зупинити.
Щоб гарантувати прийняття такого рішення Кабміном, на 7 липня, день урядового засідання, Атомпрофспілка планує провести попереджувальну акцію протесту. Вона відбудеться під стінами Міністерства енергетики і під стінами Кабінету Міністрів під час урядового засідання. Акція проводиться з метою заявити Уряду, що від нього чекають термінового рішення. Акція організується і фінансово забезпечується Атомпрофспілкою, приїдуть гірники, заводчани, представники з місць.