Рівні можливості для жінок в атомній галузі
Рівні можливості для жінок в атомній галузі
ДП «НАЕК «Енергоатом» та громадська організація WiN Ukraine презентували програму «Професійний розвиток жінок в атомній енергетиці» на майданчику Запорізької атомної електростанції. Цей захід став третім у низці подій, організованих з метою успішної самореалізації працівниць підприємств атомної галузі. Учасницям семінару-форуму провели захоплюючу інтерактивну лекцію про особливості лідерства в сучасному світі й роль жінок у його розвиткові. Під час практичної частини від головного тренера фахівчині ЗАЕС мали змогу дізнатися про ефективні методи співпраці та взаємодії в обраній сфері.
У семінарі-форумі взяли участь представники Дирекції Енергоатома та громадської організації WiN Ukraine, а також керівництво Запорізької АЕС, профспілки та представники партнера заходу – Шведського органу з радіаційної безпеки (Swedish Radiation Safety Authority). Учасниці ознайомилися з виступами провідних спікерів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), Атомпрофспілки, а також експертів і амбасадорів WІN Ukraine.
За словами директорки з міжнародного співробітництва та регіонального розвитку WIN Ukraine Наталії Клос, місія організації WIN Ukraine – об’єднати професіоналів галузі попри існуючі стереотипи про те, що атомна сфера є суто чоловічою, а також сприяти становленню гендерного балансу згідно з сучасними світовими тенденціями.
«Масштабність Запорізької АЕС передбачає аналогічну масштабність шляху щодо досягнення «золотого» гендерного балансу. Сьогодні ми бачимо міцну проактивну позицію керівництва станції, Атомпрофспілки та амбасадорів, які підтримують цей рух. Також нам вдалося встановити діалог з атомницями і відчути лідерські якості і бажання професійно розвиватися», – розповіла пані Клос.
Т.в.о. генерального директора Запорізької АЕС Дмитро Вербицький зазначив, що питанням професійного розвитку жінок на атомній станції завжди приділялася особлива увага.
«Динамічний розвиток будь-якої компанії в реаліях сьогодення неможливий без забезпечення рівних прав для жінок та чоловіків. Саме проведення подібних заходів є вкрай важливим для досягнення цієї мети. Хочу відзначити, що на Запорізькій АЕС працює 3738 жінок, що становить 33% персоналу, 183 жінки займають керівні посади, у тому числі й вищої ланки. Впевнений, що сьогодні ми зробимо значний внесок у виконання завдань Гендерної політики Енергоатома, і сподіваюсь на подальший розвиток цієї платформи», – зауважив пан Вербицький.
Начальниця відділу роботи з громадськістю департаменту з комунікацій НАЕК «Енергоатом» Рената Яресько наголосила, що без гендерного балансу неможливий успішний розвиток будь-якої компанії і з приємністю констатувала, що Енергоатом приділяє велику увагу підвищенню престижу професій в атомній енергетиці.
«Ми постійно працюємо з партнерами, громадянським суспільством і ведемо дискусії про те, чому це так важливо – гендерний баланс і рівні можливості у побудові кар’єри для жінок-атомниць. Наш проєкт сьогодні охопив третій майданчик – Запорізьку АЕС, найбільшу у Європі і в Україні атомну електростанцію. І я рада зазначити, що, по-перше, гендерна політика – не декларативний документ для Компанії, а реальні дії. По-друге, цей проєкт цінний тим, що голос висококваліфікованих працівниць (а інших в Компанії просто немає) почутий і врахований. Енергоатом – лідер в енергетиці з дотримання гендерних принципів. Ми маємо слугувати прикладом і надалі, і не лише в нашій галузі, але і для всієї країни», – розповіла пані Яресько.
Учасницями сьогоднішнього заходу стала 41 активна представниця Запорізької АЕС. Наступний семінар-форум відбудеться 18 жовтня цього року на майданчику Южно-Української атомної електростанції.