«Атомні можливості для розвитку країни»
«Атомні можливості для розвитку країни»
під такою назвою 22 листопада у Києві відбулася міжнародна конференція
Захід приурочено до 25-річчя створення ДП НАЕК «Енергоатом». Під час конференції у присутності міністра енергетики Германа Галущенка і тимчасової повіреної у справах США Крістіни Квін, з метою реалізації підписаного у вересні Меморандуму між НАЕК «Енергоатом» та Westinghouse, керівник НАЕК «Енергоатом» Петро Котін та президент і генеральний директор Westinghouse Патрік Фрагман підписали угоди, що передбачають реалізацію проєктів з будівництва двох нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС за технологією АР1000. Герман Галущенко зазначив, що «розпочав свій відлік новий етап розвитку ядерної енергетики, розрахований до 2040 року, коли «Енергоатом» разом з партнерами має завершити спорудження в Україні 14 нових атомних енергоблоків».
«Високу тональність» заходу відзначив у своєму вітальному слові на конференції Голова Атомпрофспілки Валерій Матов: «Це надзвичайно значуща подія для атомної галузі і для нас, профспілок, представників трудових колективів. Професійна спілка працівників атомної енергетики та промисловості України впродовж усього свого існування, у часи злетів і падінь атомної енергетики, завжди була на вістрі проблем галузі разом із 35-тисячним колективом атомних електростанцій. Були важкі часи, але сьогодні з’являється перспектива. Хотів би щиро подякувати команді керівників НАЕК «Енергоатом», яка з нашою допомогою збудувала міцний фундамент соціального діалогу, тієї платформи, що давала змогу і дозволяє сьогодні справді вирішувати багато завдань для підвищення соціальних стандартів колективів атомних електростанцій, у містах-супутниках АЕС. Компанія, яка сьогодні відзначає своє 25-річчя, має обличчя соціально орієнтованої. І це найважливіше.
Атомпрофспілка дуже щільно працює з міжнародними партнерами у лобіюванні інтересів галузі, захисту персоналу атомників. Бо найдорожче на виробництві — це люди. Як відомо, людський потенціал становить половину безпеки таких важливих, як атомні, об’єктів. Ми відчуваємо міжнародну підтримку у побудові наших відносин на рівні уряду, органів державної влади, керівників підприємств та компаній. Наша профспілка входить до низки міжнародних профспілкових об’єднань, таких як Глобальний союз IndustriALL, що представляє понад 50 мільйонів працівників у 140 країнах світу, зайнятих у гірничодобувній, енергетичній та переробних галузях. Для мене велика честь бути віце-президентом Міжнародної мережі профспілок працівників атомної енергетики. Це допомагає протистояти викликам, які ми зустрічаємо щодня у своїй роботі. Були такі періоди, ще два роки тому, коли нам взагалі говорили: «Забудьте про атомну енергетику — це вчорашній день. Її частка зменшуватиметься до нуля». І ось життя набрало нових обертів. Кризові явища у світі, проблеми з екологією змусили повернутися обличчям до перспективної атомної енергетики. Атомна енергія з кожним днем стає надійнішою, «зеленішою» за альтернативну зелену енергетику. І цієї мети ми повинні прагнути».
«Компанія відзначає своє 25-річчя. А я саме той «абориген», який уже 25 років працює головою її профспілкового комітету, — з виступу на конференції голови первинної профспілкової організації ДП НАЕК «Енергоатом» Олексія Лича. — Можу з найменшими подробицями розповісти про кожен рік з історії Компанії. І мала вона найбільші стресові ситуації, ніж будь-яка інша організація. Мене часто запитують: «Коли ви починали очолювати цю профспілкову організацію, яку ви перед собою ставили мету?» У мене, у профспілки, були надзвичайно амбіційні задуми. Ще більшими були перепони і нестабільні ситуації. За 25 років 13 (!) разів відбулася зміна керівника Компанії. Щоразу роботу, спрямовану на соціальний захист наших працівників, доводилося починати спочатку. Але треба віддати належне, і це дає мені найбільше відчуття задоволення, кожен з керівників, хто приходив очолювати Компанію, поступово переймався проблемами колективів «Енергоатома». Соціальне партнерство розвивалось у правильному напрямі.
Я не хотів би дуже багато говорити про наші досягнення. Хоча вони справді декого вражають, адже сьогодні колективний договір ДП НАЕК «Енергоатом» є найкращим таким документом в Україні. І це при тому, що атомна енергетика відчувала і злети, а ще більше — падіння, непевність щодо подальшої своєї долі. Ми переживали епоху атомного ренесансу. Тоді, на жаль, ми не дійшли до підписання таких глобальних договорів, які сьогодні підписано у цій залі. Тому я хотів би побажати всім нам, щоб амбітні плани, які ми зараз намітили, повністю відповідали подальшим нашим успіхам.
Сьогодні ми розробляємо ще три додаткові соціальні пакети, які дозволять нашим людям зрівняти соціальний захист працівників із соціальним захистом наших колег з європейських держав. Тоді ми, дійсно, повернемо довіру працівників до атомної енергетики, а люди на сьогодні ще відчувають наслідки дій політиків попередніх років, коли міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель різко застопорив розвиток атомної галузі — основи енергетики нашої країни. Гадаю, його діям дадуть оцінку нащадки.
Слава Богу, влада схаменулась. І на рівні держави сьогодні ми відчуваємо підтримку. Ми вже зупинили відплив кваліфікованих кадрів, що спостерігався протягом останніх двох років. Зростає престижність роботи атомника. І всі ці документи, які сьогодні були підписані, свідчать про новий, успішний, етап в історії української атомної енергетики».