ДП «СхідГЗК — в управління ДП НАЕК «Енергоатом»
ДП «СхідГЗК — в управління ДП НАЕК «Енергоатом»
22 червня 2021 року відбулася нарада під головуванням Міністра енергетики України Германа Галущенка за участю першого заступника міністра, керівників і провідних фахівців ДП НАЕК «Енергоатом» і ДП «СхідГЗК» та Атомпрофспілки. На порядок денний було винесено питання збільшення у 2021 році видатків Міненерго на фінансування нової бюджетної програми «Державна підтримка урановидобувного підприємства на часткове покриття витрат на виробництво уранового оксидного концентрату», про стан виконання першочергових заходів, необхідних для виведення з кризової ситуації ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», передбачених Дорожньою картою. Зокрема, йдеться про укладення додаткової угоди до довгострокового договору між ДП «СхідГЗК» та ДП НАЕК «Енергоатом» на поставку уранового оксидного концентрату у другому півріччі 2021 року.
Як повідомив Голова Атомпрофспілки Валерій Матов, який брав участь у нараді, було прийнято декілька надзвичайно важливих рішень. Міністр енергетики підтвердив представнику ДК «Ядерне паливо» про ліквідацію концерну, і вже найближчим часом. «Його не повинно бути», — зазначив міністр. Представник Міністерства фінансів України повідомив, що Мінфін не підтримує жоден із варіантів державної підтримки ДП «СхідГЗК» через держбюджет. Тому на засіданні обговорювався єдиний варіант виведення з кризи уранового підприємства — ефективна модель взаємодії двох державних підприємств: ДП «СхідГЗК» і ДП НАЕК «Енергоатом».
— Головною новиною наради, — зазначив Валерій Матов, — стала пропозиція т.в.о. президента ДП НАЕК «Енергоатом» Петра Котіна. Йдеться про зміну органу управління ДП «СхідГЗК» — передачі функції управління ДП «СхідГЗК» до НАЕКу. Те, що «Енергоатом» стає органом управління комбінату, дає надію на стабільність у його роботі, фінансову підтримку його та інвестиції для розвитку Новокостянтинівського родовища, розв’язання інших проблем, наприклад закриття Смолінської шахти. Ця форма взаємовідносин прийнятна й НАЕКу, адже, як органу управління, Компанія здійснюватиме контроль, за роботою ДП «СхідГЗК», його фінансовими результатами та не вимагатиме від НАЕК певних узгоджень з міжнародними організаціями щодо кредитного портфелю.
— Як ця форма буде відповідати законодавству, над цим подумають юристи. Але сам факт оголошення такого рішення є надзвичайно важливим. На сьогодні необхідне відповідне рішення Кабінету Міністрів, тому що обидва підприємства мають статус «державного»: ДП НАЕК «Енергоатом» перебуває у прямому підпорядкуванні Кабміну, ДП «СхідГЗК» — Міненерго. Міністр запевнив, що питання оперативно буде винесене вже на найближче на засідання Кабміну, — зазначив Валерій Матов.