Зберегти ДП «СхідГЗК»
Зберегти ДП «СхідГЗК»
14 червня 2021 року в Міністерстві енергетики України відбулася чергова планова робоча нарада, присвячена пошуку шляхів вирішення проблем державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат». Засідання пройшло під головуванням першого заступника Міністра енергетики Юрія Власенка за участю представників ДП НАЕК «Енергоатом», ДП «СхідГЗК» і профспілок, зокрема Голови Атомпрофспілки України Валерія Матова та виконувача обов’язків голови профспілкового комітету ДП «СхідГЗК» Андрія Карпова.
На нараді було заслухано інформацію про виконання рішень попередніх засідань, зокрема зазначено, що відвантаження продукції комбінату — закису-окису урану — відбулося відповідно до графіків і попередніх домовленостей між ДП «СхідГЗК» і НАЕК «Енергоатом». Передоплата за наступну партію уранової продукції здійснюватиметься частинами з огляду на те, що НАЕК «Енергоатом» перебуває у скрутному становищі й Компанія сама чекає надходження коштів з Оптового ринку електроенергії. Перший транш у 70 млн грн уже надійшов на комбінат 14 червня. До кінця тижня — інші частини коштів, усього 200 млн грн.
Після наради у Міністерстві енергетики відбулося обговорення її результатів за участю профспілкового активу промислових майданчиків ДП «СхідГЗК» та фахівців ЦК Атомпрофспілки. У ході обміну думками зокрема Голова Атомпрофспілки Валерій Матов зазначив, що фінансові надходження з Енергоатому не розв’яжуть накопичені на комбінаті проблеми. На сьогодні затримка з оплати праці працівників ДП «СхідГЗК» становить у цілому 169 млн грн: борг у зарплаті за квітень плюс аванс за травень. На виробничу діяльність комбінату необхідно близько 300 млн. грн на місяць. Майже 110 млн грн з них — це фонд оплати праці. Щоб уранове підприємство не просто існувало, а й планувало свою майбутню діяльність, ДП «СхідГЗК» потребує державної підтримки.
— На жаль, ми не знайшли розуміння у першого заступника міністра і представників «Енергоатома». НАЕК відчуває фінансові труднощі, і це правда. Тож ми наполягаємо, що у ситуації, яка склалася, необхідне політично-стратегічне рішення держави. Представники від незалежної профспілки закликають до протестів. Гадаємо, це не має сенсу, бо все одно доведеться вдаватися до перемовин і спільно шукати шляхи розв’язання проблем. На нашу думку, і ми готуємо таке звернення, потрібно провести екстрену нараду під головуванням очільника уряду. Таке засідання має відбутися терміново, принаймні — до кінця тижня, адже якщо підприємство піде і цього разу у простій — це вже та червона лінія, за якою вірогідності поновлення виробничої діяльності у комбінату не буде.
Вирішувати необхідність державних дотацій СхідГЗК треба сьогодні, без очікування розгляду змін до державного бюджету, бо процедура внесення таких змін довготривала і не обіцяє наявності на це в держбюджеті ресурсу.
А питання стоїть руба: чи ми втрачаємо урановидобувну галузь, чи (маю надію на державницьку позицію) врятуємо.