Як лікувати «хронічні хвороби» зони відчуження?
22 березня у Палаці культури м. Чорнобиль, у рамках перебування на Чорнобильській АЕС депутатів з Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, відбулася зустріч народних обранців з представниками трудових колективів підприємств Чорнобильської зони відчуження, що належать до сфери управління Державного агентства України з управління зоною відчуження. У складі чисельної делегації (майже сорок осіб) на чолі з головою комітету Галиною Третьяковою були народні депутати, представники міністерств, зокрема заступник міністра соціальної політики України Віталій Музиченко.
Лідери Атомпрофспілки взяли участь у заході, щоб учергове озвучити проблеми, що накопичилися на підприємствах Чорнобильської зони відчуження. З інформацією про ситуацію виступив представник Атомпрофспілки у Чорнобильській об’єднаній організації профспілки Микола Тетерін. Голова Атомпрофспілки Валерій Матов, якому голова парламентського комітету Галина Третьякова так і не дала можливості виступити перед депутатами, посилаючись на брак часу, захід назвав у цілому неорганізованим, багатим на депутатські обіцянки та виправдання пандемією неспроможності влади щось конкретно вирішувати, зокрема і стосовно проблем підприємств зони відчуження.
«Головна проблема зони відчуження, — коментує Голова Атомпрофспілки Валерій Матов, — це відсутність належного фінансування. Роботи тут виконуються за програмами, які фінансуються з держбюджету. Цього року донині через бюрократичну тяганину з погодженням необхідних документів Міністерством фінансів не затверджені бюджетні програми, тому не здійснюється фінансування у тому числі й заробітної плати. Працівники, особливо за 90-ю бюджетною програмою «Виконання робіт у сфері поводження з радіоактивними відходами неядерного циклу…», а це майже 900 осіб, отримали цьогоріч свою першу заробітну плату лише 17 березня! А на Чорнобильській атомній електростанції (120-та програма) працівникам видали у лютому «посилений аванс», а далі — місяць на зарплату коштів немає. Неналежне фінансування Чорнобильської зони — це вже хронічна хвороба, що повторюється з року в рік, і щоразу вона стає «болючішою».
«Ще одне питання, яке не могла не порушити Атомпрофспілка, — зазначає заступник Голови Атомпрофспілки Павло Прудніков, — виплата і доставка чорнобильських пільгових пенсій. Через постійне недофінансування з бюджету кошти надходять на підприємства за цією статтею не у повному обсязі, а підприємства, відповідно до порядку відшкодування Пенсійному фонду України витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах працівникам Чорнобильської АЕС та інших підприємств і організацій зони відчуження, змушені сплачувати до Пенсійного фонду сповна. Відсутні кошти доводиться знімати з інших статей фінансування, передусім — з коштів на виконання робіт, не виплачувати працівникам премії тощо. Цю ситуацію міг би вирішити законопроєкт №2380 від 05.11.2019 щодо витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, що застряг на розгляді в парламентському комітеті, який очолює Галина Третьякова з 2019 року! Ми нагадали їй, що це питання необхідно вирішувати».
На зустрічі перед депутатами було порушено проблему надзвичайно скрутної ситуації з фінансуванням, відсутності матеріально-технічного забезпечення медико-санітарної частини, що знаходиться у м. Чорнобиль. Іншої медсанчастини у Чорнобильській зоні відчуження немає. Представник Атомпрофспілки у ЧООП Микола Тетерін озвучив у виступі питання затягування з виплатою лікарняних — затримка становить уже декілька місяців.
Він передав голові Комітету ВР Галині Третьяковій звернення, в якому йдеться про необхідність розв’язати такі проблеми працівників підприємств зони відчуження та самопоселенців:
1. Сприяти збільшенню фінансування під час перегляду Державного бюджету України таких бюджетних програм: «Підтримка екологічно безпечного стану у зоні відчуження та зони обов’язкового відселення» (24008110); «Виконання робіт у сфері поводження з радіоактивними відходами неядерного циклу, будівництво комплексу «Вектор» та експлуатація його об’єктів» (24008090, головний розпорядник коштів — Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів); «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (2501200, розпорядник коштів — Міністерство соціальної політики).
2. Прийняти законопроєкт № 2380.
3. Вирішити питання оплати лікарняних листів.
4. Вирішити питання повернення в м. Чорнобиль поштового відділення Укрпошти.
5. Допомогти вирішити проблеми Державного закладу «Центр спеціалізованої медичної допомоги зони відчуження Міністерства охорони здоров’я України».
Депутатам було передано профспілкові напрацювання, пропозиції щодо розв’язання проблем Чорнобильської зони відчуження. Голова Атомпрофспілки Валерій Матов домовився з головою комітету Галиною Третьяковою про окрему зустріч, на якій буде детально обговорено конкретні проблеми, «не у форматі публічних виступів на публіку, а у спільній дискусії з подальшим вирішенням проблемних питань».
Прес-служба Атомпрофспілки