Атомпрофспілка відстоюватиме СхідГЗК
Голова Атомпрофспілки Валерій Матов: «Атомпрофспілка буде відстоювати інтереси багатотисячного колективу СхідГЗК»
- 29 січня 2021 року Президент України підписав указ (№ 35/2021), в якому чітко поставлено завдання щодо уранової галузі в Україні: «…затвердити концепцію державної цільової економічної програми розвитку атомно-промислового комплексу до 2026 року з її подальшим ухваленням протягом шести місяців. Програма має забезпечити фінансування розвитку урановидобувного та уранопереробного державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» задля збільшення виробництва уранового оксидного концентрату для повного забезпечення потреб вітчизняної атомної енергетики».
Тому, щонайменше, дивною є інформація про можливу зупинку єдиного в Україні уранового підприємства, яку припускає в.о. Міністра енергетики України Юрій Вітренко з огляду на «неефективність виробництва». З таким підходом можна втратити усі українські підприємства. За статистикою, 75-95% внутрішнього ринку промислових товарів України вже покривається імпортом, бо у нас не думають про захист вітчизняного виробника.
Атомпрофспілка буде відстоювати інтереси багатотисячного колективу Східного гірничо-збагачувального комбінату. Єдине в Україні уранове підприємство – це специфічні підрозділи, розташовані не в столиці чи інших великих містах, багатих на пропозиції зайнятості, вони є містоутворюючими: Смоліне, Олексіївка, Кропивницький, інші селища і містечка. Позбавити тут робочих місць працівників, означає знедолити цілий регіон. Адже у кожного трударя з п'яти тисяч працівників СхідГЗК за спиною дружина, діти, батьки. Лише за найскромнішими підрахунками доля підприємства позначається на 20 тисячах осіб. Оцінюючи ефективність підприємства, треба дивитися і на зворотній бік медалі: зайнятість, джерело поповнення в бюджет, брати до уваги інші чинники. Бо хто сказав, що закрити уранове підприємство - це «вирішення проблем», хто буде долати наслідки, звідки брати на це ресурс? Ми вже маємо гіркий досвід політичного рішення закриття Чорнобильської АЕС.
Питання в галузі мають обговорюватися на професійному рівні, не міністрами, далекими від проблематики атомно-промислового комплексу. Не завжди проблеми вирішуються так, як на сторонній погляд, вигідно. Не всім треба їхати до Польщі збирати полуницю, як радить міністр.
Атомпрофспілка готує Звернення на ім’я Президента та Прем’єр-міністра, з вимогою відповіді, чому не виконується указ Президента, протокольні рекомендації РНБО.