Російські загарбники поводили себе як орда
Микола Тетерін: «Російські загарбники поводили себе у зоні відчуження як орда»
12 квітня 2022 року Державним агентством України з управління зоною відчуження було організовано для журналістів поїздку з метою відвідування Чорнобильської атомної електростанції. Цього ж дня у зоні відчуження відбулася робоча нарада керівництва ДАЗВ на чолі з головою агентства Євгеном Крамаренко. Про свої враження про поїздку і побачене у зоні відчуження, планами з відновлення роботи чорнобильських підприємств з прес-службою Атомпрофспілки поділився представник Атомпрофспілки у ЧООП Микола Тетерін.
— Мені необхідно було побачити й оцінити реальну ситуацію на робочих місцях у зоні відчуження, стан наших гуртожитків. Після того, як російські війська відійшли, сюди було добратися дуже складно, через підірвані мости дістатися об'їзними шляхами можна було за вісім-десять годин. Цього разу, завдяки зробленим через річки тимчасовим понтонним мостам, ми подолали шлях від Києва до Чорнобиля за три години (у мирний час було — дві). Скрізь дорогою, де точилися бої, стоїть техніка, спалені танки та бронетранспортери, розчавлені танками легкові машини. Частину вже прибрали. Розбиті дороги, пошкоджені житлові будинки.
У самому Чорнобилі бойових дій не було, там загарбники мешкали у наших гуртожитках. Але в усіх квартирах місцевих мешканців, офісних приміщеннях виламані двері. Забрали всю оргтехніку, а що залишили — розтрощили вщент. Примітно, але були зняті з них усі жорсткі диски, складається враження, що росіян цікавила насамперед інформація. У мене зникли з кабінету щоденники, там я записував особисту і робочу інформацію. Я вів ці щоденники з моменту, коли приїхав до Чорнобиля, бо якось не звик довіряти комп'ютеру…
Російські загарбники поводили себе у зоні як орда. І на робочих місцях в офісах, й у квартирах одна та сама картина: все перевернуто, вивалено з шухляд, розкидано, шафи повалені на підлогу. Наші співробітниці розповіли, що коли зайшли до квартири, скрізь був безлад, помадою намазані гидотні написи, вийняті з холодильника яйця порозбивані й розкидані, мабуть, щоб протухли і смерділи. Відчуття від залишеного російськими завойовниками — вони нас люто ненавидять.
Щойно орки пішли із зони, почали повертатися керівники наших підприємств, щоб оцінити ситуацію. Зараз у зоні відчуження немає світла, зв'язку, зрозуміло, й Інтернету. Проблема з водою та опаленням. Обладнання, слава Богу, залишилося цілим, а от самі мережі, трубопроводи постраждали. У понеділок у зону заїхали перші працівники, серед них офісні службовці, щоб навести елементарний порядок із документацією. Розбирали завали, попрацювали два дні. Залишилися ремонтні бригади, бо найперше завдання зараз у зоні відчуження — відновити електропостачання, водопостачання та теплопостачання. Це досить тривала та кропітка робота. Також зараз у зоні працює охорона. Вона взяла під захист приміщення і гуртожитки, усі наші об'єкти, особливо комплекс «Вектор», де знаходяться радіоактивні відходи. Інших працівників у зоні поки що немає, адже тут треба перевіряти усе на замінування.
На нараді ДАЗВ, що відбулася у зоні відчуження 12 квітня, обговорювали питання можливості відновлення роботи підприємств. За розпорядженням голови Агентства, керівники підприємств вже з 14 квітня повинні вжити для цього всі необхідні заходи. Робитиметься це поетапно. Кожен директор подаватиме заявку на залучення тих працівників, які, як він вважає, найнеобхідніші нині і їх необхідно вивести на робочі місця, потім поетапно розширювати коло працівників і обсяг робіт.
Спочатку ж у зоні відчуження потрібно провести радіаційний контроль. Через те, що російські вояки знищили радіаційну лабораторію, вимірювання рівня радіації відбуватиметься у ручному режимі: дозиметристи з приладами ходитимуть і перевірятимуть, якою є радіаційна ситуація.
Насамкінець хотів би поділитись особливо приємною для мене новиною. З понеділка ми усім підприємствам виплатити заробітну плату за лютий та березень. Як уже повідомлялося раніше, через захоплення Іванкова, де проживають бухгафлтери і знаходилося відділення Держказначейства, зробити це було технічно неможливо. Сьогодні заробітну плату можуть отримати всі наші працівники, хто має доступ до банківських карток, всюди, де працює банківська система.
Лілія Соколова,
Фото Геннадія Михайлюка