Гендерна нерівність в гірничодобувній галузі
Боротьба проти гендерної нерівності в гірничодобувній промисловості
Боротьба проти гендерної нерівності та просування програми перетворень для жінок, зайнятих в гірничодобувній промисловості - ці та інші питання стали предметом обговорення 27 травня 2021 року на першому засіданні глобальної мережі IndustriALL, присвяченому проблемам, з якими стикаються жінки, що працюють в гірничодобувній промисловості. У заході взяли участь 100 профспілкових представників з 16 країн світу, в основному жінки-шахтарі.
Учасники зустрічі прийшли до висновку, що зловживання по відношенню до жінок, що працюють в шахтах, викликані токсичним маскулінність. Найбільш поширеними є випадки гендерного насильства, як фізичного насильства, так і словесних образ.
Жінки щодня страждають від сексуальних домагань і прояви сексизму. У Канаді 40 відсотків опитаних жінок-шахтарів стикалися з неприйнятною поведінкою з боку колег-чоловіків, в тому числі з сексистські висловлювання або небажаними дотиками; відомі випадки згвалтувань і вбивств жінок-шахтарів в шахтах ПАР. Хоча в ряді гірничодобувних компаній розроблена спеціальна політика, все ще робиться недостатньо заходів для захисту працюючих жінок. Деякі компанії і зовсім закривають очі на випадки, про які повідомляють жінки.
Лусінейда Варжен Суарес, регіональний співголова IndustriALL, співголова галузевого сектора гірничодобувної промисловості і президент CNQ / CUT, Бразилія, сказала:
"Участь жінок в гірничодобувній промисловості - питання, що стосується не тільки жінок, це питання, яким повинні займатися профспілки. Профспілки повинні об'єднувати і підтримувати жінок-шахтарів. Їх голоси повинні бути почуті, до них треба ставитися з повагою. Важливо відзначити, що ми зобов'язані зміцнити солідарність з жінками-шахтарями, щоб протистояти майбутнім викликам ".
Увічнення гендерних стереотипів, гендерна дискримінація, гендерний розрив в оплаті праці, обмежені заходи по охороні материнства, нестандартна зайнятість, несправедливі звільнення, небезпечні умови праці та не відповідають вимогам засоби індивідуального захисту - всі ці фактори є перешкодою на шляху поліпшення становища працюючих жінок.
Ще одна серйозна перешкода для жінок, бажаючих працювати в шахтах, - діючі закони і постанови. Конвенція МОП № 45, прийнята в 1935 році, який забороняє жінкам працювати в гірничодобувній промисловості, застаріла і носить дискримінаційний характер, але все ще діє в 68 країнах. Каміла Мейрелеш з МОП повідомила учасникам, організація просуває новий підхід, що забезпечує захист працівникам відповідно до Конвенції МОП № 176.
Учасники наголосили на важливості дотримання національних законів про гендерну рівність і нагадали, що країни повинні ратифікувати Конвенції МОП № 190 і 176.
"Ми вимагаємо, щоб в шахтах, де працюють жінки, були задіяні комітети з охорони праці та техніки безпеки для забезпечення рівноправності в питаннях умов праці та зайнятості. Ми хочемо покласти край сексистським висловлювань, дотиків і прихованим камерам в жіночих душових. Необхідно припинити знущання та домагання по відношенню до жінок з числа корінних народів, частіше, ніж інші жінки, піддаються переслідуванню ", - сказала Деб Вейт, UNIFOR, Канада.
Учасники прийшли до висновку, що їм потрібно більше простору для обговорення проблеми гендерної нерівності в гірничодобувній промисловості. Вони закликали профспілки відігравати активнішу роль в забезпеченні підзвітності гірничодобувних компаній. Часто гірничодобувні компанії приділяють увагу гендерному дисбалансу на шкоду іншим питанням.
Наприклад, як і раніше ігноруються медичні потреби жінок-шахтарів, створення зон для годування грудьми і душових на робочих місцях.
"Борг профспілки як організації, яка контролює дотримання трудових прав, - покінчити з гендерною дискримінацією. Ми боремося за внесення до колективних договорів положень про охорону материнства і виступаємо за гендерну рівність",
заявила Лідія Нкопане, Національна спілка гірників, Південна Африка.
Учасники зустрічі підготували рекомендації, серед яких: виявлення і розвиток більш інклюзивних профспілок, поважають принципи соціокультурного розмаїття, з більш широким представництвом і активною участю жінок; просування гендерної рівності в рамках колективних переговорів та соціального діалогу; а також залучення більшого числа жінок в гірничодобувну промисловість зі сфери науки, технологій, інженерії та математики.
Впровадження нових технологій і Індустрія 4.0 принесуть користь як чоловікам, так і жінкам. Чоловіки теж повинні пройти навчання з питань гендерної рівності та брати участь в кампаніях. Принципи гендерної рівності потрібно просувати і серед працівників, що займаються кустарної і мелкомасштабной здобиччю.
Хіданора Перес з профспілки Sintracarbon, Колумбія, підкреслила:
"Щоб розподілити сфери впливу на робочих місцях і в профспілках, нам потрібно більше жінок на керівних постах. Нам потрібно представництво жінок, які розуміють проблеми, і потрібно організувати навчання для вирішення проблеми неучасті жінок".
Учасники зустрічі порекомендували залучати транснаціональні корпорації до вирішення питань гендерної рівності та включати положення в діючі угоди. Ключовими завданнями були названі інтегрування гендерних аспектів в політику належної обачності в сфері прав людини в ланцюжку поставок і кампанії по залученню інвесторів.
"Гендерна рівність - це еволюційний питання. Ми повинні забезпечити захист робочих місць, займаних жінками, за допомогою систем квот і навчити профспілкових лідерів активному просуванню гендерної проблематики ",
- підкреслила Віда Брюу з Профспілки гірників Гани.
Директор IndustriALL Глен Мпуфане підсумував:
"Щоб зупинити маргіналізацію і дискримінацію жінок, дуже важливо просувати гендерну рівність. Політика належної обачності, що враховує гендерну проблематику, повинна бути інтегрована в програму сталого розвитку гірничодобувної промисловості, як це відображено в Цілях сталого розвитку та інших документах ООН ".
Докладно: http://www.industriall-union.org/ru/zhenshchiny-shahtyory-vmeste-boryutsya-protiv-gendernogo-neravenstva