Кабмін ігнорує норми Закону
Кабмін ігнорує норми Закону щодо компенсації вартості путівки на оздоровлення чорнобильців
Атомпрофспілкою розглянуто проект наказу Міністерства соціальної політики України «Про встановлення середньої вартості путівки для виплати грошової компенсації замість путівки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, та дітям, яким установлено інвалідність, пов'язану з Чорнобильською катастрофою» та принципово не може з ним погодитись. Тому що розмір компенсації пропонується встановити у сумі одноразової виплати 524 грн. на особу, це при тому, що вартість путівки у реабілітаційне відділення санаторію становить близько 700 грн. на добу, за путівку на 12 діб – 8400 грн.
Як пояснив фахівець з охорони праці та соціального страхування відділу колективно-договірної та правової роботи Атомпрофспілки Валерій Сіпєєв, Проект наказу Міністерства соціальної політики не відповідає нормам Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», (Ст. 20. Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 1) передбачає «одержання за їх бажанням грошової компенсації у розмірі середньої вартості путівки в Україні». Тобто, чітко визначає, що компенсація повинна бути у розмірі середньої вартості путівки в Україні.
Кабінет Міністрів України Постановою від 8 листопада 2017 р. № 838 «Про розмір середньої вартості путівки для виплати грошової компенсації замість путівки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фактично проігнорував вимоги Закону та у п.1 передбачив:
1. Установити, що середня вартість виплати грошової компенсації замість путівки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, та дітям, яким установлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою, визначається Міністерством соціальної політики щороку з розрахунку 35 відсотків розміру одного прожиткового мінімуму, встановленого законом на 1 січня відповідного року для осіб, які втратили працездатність (524 грн. у 2019 році).
З огляду на вищезазначене, Атомпрофспілка запропонувала СПО (Спільному представницькому органу об’єднань профспілок) не погоджувати надісланий проект наказу Міністерства соціальної політики України.
16 січня відповідний лист було надіслано СПО до Міністерства соціальної політики з пропозицією при доопрацюванні зазначеного проекту наказу Мінсоцполітики врахувати позицію профспілок та встановити справедливий розмір виплати грошової компенсації замість путівки (за путівку на 12 діб – 8400 грн), що надається відповідним категоріям громадян, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи.