У Президії ЦК Атомпрофспілки
У Президії ЦК Атомпрофспілки
Чергове засідання Президії ЦК профспілки, що відбулося 14 травня, було насичене різноманітними важливими питаннями, загалом — 15 з «Різне».
Узявши до відома інформацію Голови Атомпрофспілки Валерія Матова про хід виконання постанови V Пленуму ЦК профспілки від 19 березня 2015 року №Пл 5-2 та повідомлення про заходи з реалізації зауважень та пропозицій, які були висловлені учасниками цього пленарного засідання, Президія Центрального комітету профспілки постановила: продовжити роботу з вирішення питання поступового (протягом року) підвищення заробітної плати відповідно до галузевих угод у розмірі не менше, ніж рівень інфляції; провести переговори з народними депутатами щодо внесення на розгляд Верховної Ради України законопроекту про зміни до пенсійного законодавства стосовно порядку відшкодування підприємствами витрат на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам зони відчуження та ДСП ЧАЕС; продовжити роботу з Міністерством фінансів України щодо забезпечення фінансування підприємств зони відчуження у 2015 році; затвердити «Організаційний план проведення колективних дій Атомпрофспілки», «Методичні рекомендації щодо організації та проведення масових акцій протесту», «Пам’ятку щодо вступу у колективний трудовий спір» та реалізовувати «Організаційний план...» за окремим рішенням Президії ЦК у разі негативних підсумків проведеного соціального діалогу та за умови повного використання всіх інших законних форм впливу на соціальних партнерів.
Обговоривши стан фінансування підприємств зони відчуження та наявність заборгованості із заробітної плати працівникам, Президія ЦК профспілки доручила Представнику Атомпрофспілки у Чорнобильській об’єднаній організації профспілки Тетеріну М.В. та профспілковим організаціям підприємств зони відчуження, на яких є заборгованість із заробітної плати, розглянути питання про вступ у колективний трудовий спір стосовно порушення роботодавцями законодавства з оплати праці. Також вирішено: звернутися до Кабінету Міністрів України та міністра екології та природних ресурсів України з приводу неприпустимості тривалого непризначення на посади керівника та заступників керівника Державного агентства України з управління зоною відчуження;
на виконання постанови V Пленуму ЦК профспілки від 19 березня 2015 року №Пл 5-2 направити міністру екології та природних ресурсів України вимогу щодо безумовного проведення у травні 2015 року круглого столу щодо подальшої діяльності та перспектив розвитку підприємств зони відчуження; забезпечити постійне висвітлення інформації про хід вирішення проблемних питань функціонування підприємств зони відчуження, проведені переговори та їх результати, досягнуті домовленості у засобах масової інформації, за необхідності проводити прес-конференції, брифінги, виступи по телебаченню тощо.
Члени Президії ЦК, взявши до уваги інформацію про виконання колективних договорів підприємств за 2014 рік, акцентували, що основними проблемними питаннями щодо виконання умов колективних договорів (галузевих угод) є: відсутність підвищення заробітної плати працівникам або підвищення зарплати на рівень значно нижчий, ніж передбачений умовами колективних договорів (галузевих угод); відсутність належного фінансування підприємств, які фінансуються за рахунок Держбюджету України; виникнення на таких підприємствах фактичної (але офіційно незареєстрованої) заборгованості із заробітної плати; порушення роботодавцями умов колективних договорів та Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» в частині відрахувань коштів на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу; численні порушення з боку роботодавців принципів ведення соціального діалогу.
Звернено увагу голів ППО та ООП, представників Атомпрофспілки на безумовну необхідність забезпечення підготовки та своєчасного подання звітів про виконання галузевих угод та колективних договорів за підсумками роботи за 1-ше півріччя та рік у цілому в установлені терміни, а також інформації за запитами ЦК Атомпрофспілки щодо окремих питань соціального захисту працівників підприємств та установ. У разі наявності порушень інформація має містити конкретні факти і цифровий матеріал щодо них. Зобов’язано голів ППО та ООП забезпечити надання до ЦК Атомпрофспілки: звітів про виконання Галузевої угоди і колективного договору з обов’язковим визначенням причин невиконання або часткового виконання окремих положень у встановлені терміни; надати примірник чинного Колективного договору до 1 червня 2015 року. У подальшому при внесенні змін та доповнень до нього або укладенні нового колективного договору надавати примірник у текстовому або електронному вигляді у 10-денний термін після реєстрації.
Розглянувши інформацію, надану відділом колективно-договірної та правової роботи ЦК профспілки, щодо ситуації, що склалася з підпорядкуванням та фінансуванням спеціалізованих медико-санітарних частин, Президія ЦК Атомпрофспілки зазначила, що на виконання рішення V Пленуму ЦК Атомпрофспілки, Головою профспілки було ініційовано проведення наради за участю представників Атомпрофспілки, міських голів, керівників СМСЧ, представників профільного комітету Верховної Ради України та Міністерства охорони здоров’я з метою визначення подальших кроків щодо збереження спеціалізованих медико-санітарних частин, їх керованості та повноцінного фінансування, для чого на їхню адресу було направлено листа від 24 березня 2015 року №01-12-74. Цю нараду пропонувалося провести протягом квітня поточного року. Позитивно відреагували майже всі потенційні учасники. Не відповіло тільки Міністерство охорони здоров’я України, позиція якого в цьому питанні є найголовнішою. Зважаючи на це, Президія Центрального комітету профспілки доручила Голові профспілки Матову В.О. терміново поінформувати Прем’єр-міністра України про порушення Міністерством охорони здоров’я України принципів соціального партнерства та діалогу у зв’язку з відсутністю відповіді на звернення профспілки про участь у нараді. Вирішено також звернутися до Міністерства фінансів України з пропозицією взяти участь у нараді з приводу покращення фінансування СМСЧ. Членам Президії ЦК профспілки доручено провести перемовини з міськими та селищними головами щодо визначення їх позиції стосовно передачі СМСЧ у комунальну власність. Схвалено рішення про проведення у першій декаді червня поточного року наради за участю керівників та голів профкомів СМСЧ, міських голів та селищ, до комунальної власності яких планується передача медсанчастин, голів профкомів підприємств, працівників яких обслуговують зазначені СМСЧ. Запросити на нараду представників МОЗ України.